Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?21 Maddede Türkiye´de Çalışan Kadın Olmak

Türkiye´de çalışan kadın olmak hayatta iki rolü birlikte üstlenmek gibidir.

Kadın olmanın bile birçok zorluğu olan Türkiye´de çalışan kadın olmak üstelik bir de çalışan anne olmak birçok kişinin altından kolayca kalkacağı bir durum değildir. Ataerkil aile yapısında bir toplum olduğu için gün içerisinde kadın ve erkek aynı derece de yorulmuş olsalar da erkekler eve geldiklerinde kadınların onlara yemek hazırlamasını, ev hayatını düzenlemesini ve çocuklara gereken ilginin anneleri tarafından verilmesini beklemektedirler. Kadınlar iş yerlerinde de cinsiyetlerinden ötürü mental olarak daha çok yorulmakta ve hırpalanmaktadırlar.

Bir kadın olarak sosyal yaşamda birçok zorlukla karşılaşılan bir ülkede üzerine birde çalışan kadın olmak durumu eklendiğinde karşılaşılan zorlukların derecesi bir hayli artmaktadır. Ancak tüm bu zor durumların karşısında durabilmek ise kadın gücüyle açıklanabilmektedir. Türkiye´de çalışan bir kadın ve anne olmayı size kısaca özetledik.

1.     Özgüven Sahibi Olmak, Kendi Ayakları Üzerinde Durmak Anlamına Gelir

Türkiye´de özgüveni yüksek kadın ifadesi ile; aile bütçesine katkı sağlayan ve kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmış kadın aynı anlama gelmektedir. Yani toplumda üreten bir insan olarak yer alan kadın özgüvenli kadın olmaktadır.

2.     Aile, Eş, Çevre Vb ?Çalışma Ne Gereği Var?´ Baskısını Yapmaktadır

Evde para ile bütünleşen kişi genellikle erkekler olduğu için çalışan kadınların birçoğuna çalışmalarının ne kadar gereksiz olduğu yönünde baskılar yapılmaktadır. Kadının asıl görevinin çocuk bakmak, ev işlerini yapmak ve eşiyle ilgilenmek olduğu düşünülmektedir. Birçok kişi çalışan kadınlar ?eşinin kazandığı para size yetmiyor mu?´ diye söylemlerde bulunmaktadır. Çalışan kadınlar bu durum karşısında diğer insanlara emek vermenin, üretmenin ve toplumda yer edinmenin önemini anlatmaya çalışmaktadırlar.

3.     Hayatı Bir Gün Önce Planlamak Gereklidir

Kadınlar iş hayatlarına devam ederlerken aynı zamanda da evleri ile ilgili işleri de aksatmamak için hep bir gün sonrasını planlayarak yeni güne başlarlar. Yarın çocuğun beslenmesine ne konacak, akşam yemekte ne pişecek, hangi çamaşırların yıkanması gerek gibi problemleri daha kolay aşabilmek için hep hayatı bir gün önce planlayarak yatarlar. Hayat maalesef pekte müşterek değildir.

4.     Aynı İşi Yapan Bir Erkekten Daha Az Maaş Alırlar

Mesleklerde cinsiyetçi ayrımlar yapıldığı için ve maalesef ki dünya üzerinde birçok ülkede kadınlara iş vermenin bir lütuf olduğu düşünüldüğü için kadınlara daha az maaş verilmektedir. Eğer kadınlar bu durum karşısında herhangi bir itirazda bulunurlarsa da ?Hem kadınsın hem de sana iş verdik daha ne istiyorsun?´ gibi ithamlarla karşılaşmaktadırlar.

5.     Çalışan Erkek Kavramı Yokken Çalışan Kadın Kavramı Vardır

Dünya üzerinde kadınların çalışmasının normal karşılanmamasını ?çalışan kadın´ kavramından da anlayabiliriz. Hiçbir erkeğe çalışan erkek denilmezken kadınlara genellikle çalışan anne, çalışan kadın gibi kavramlar yüklenmektedir. Bu da var olan bir algının en somut göstergesidir.

6.     Ev İşlerini Tek Başına Sırtlarlar

Çalışan kadın olmayı tercih etmek aynı zamanda da ?çalışan olsam da ev işlerini ihmal etmeyeceğim´ diye söz vermek gibi algılanmaktadır. Çalışan kadınlar hayatı iki vardiya çalışarak devam etmek zorundadırlar. İş yerlerinde 8 saat mesai yaptıktan sonra eve gelip kalan sürede yemek, temizlik, çocuk bakımı, çocukların ödevleri gibi tüm görevleri de yerine getirir. Hayatın müşterek olması durumu çalışan kadınlar için geçerli bir kavram olamamaktadır. Üstelik bu durumdan şikayetçi olacak kadınlara ?Çalışma o zaman´ diyecek onlarca insan bulunmaktadır.

7.     Temizlikçi ve Bakıcıya Para Vermek Yerine Çalışmamak

Çalışan birçok kadının aldığı tepkilerden bir diğeri ise ?kazandığın para sürekli bakıcı ve temizlikçiye gidiyor´ sitemidir. İnsanların çoğu çalışmayı sadece para kazanmak olarak görmektedir. Hayatın içerisinde yer almak, emek vermek, üretmek ve kendi ayakları üzerinde durabilmek birçok kişinin anlayamadığı kavramlardır. Kadınların tüm zorluklara rağmen takdir edilmesi gerekirken bir de hor görülmektedirler.

8.     Her Zaman Bakımlı Olmalıdır

Çalışan bir kadından hem işte hem de evde yüksek bir çalışma performansı beklenir. Bunun yanı sırada her zaman bakımlı ve şık görünmesi istenir. Ancak çalışan kadınlar pratik yaşam düzenine sahip oldukları için onlara herhangi bir şey demenize gerek kalmadan sınırlı kıyafetleri ile birbirinden güzel kombinler oluşturabilmektedirler ve her zaman bakımlıdırlar.

9.     Yaşanan Tüm Sıkıntıların Nedeni Çalışıyor Olmasıdır

Çalışan kadınların en çok karşılarına çıkan durumlardan biride aile hayatı veya evi ile yaşadığı tüm sıkıntıların tek kaynağının çalışıyor olması gibi düşünülmesidir. Eğer çalışan kadının çocuğu düşük not almışsa kadın çalıştığı içindir. Eğer eşi onu aldatıyorsa çalıştığı ve kocasıyla ilgilenmediği içindir. Ve kadınlar tüm bunları sineye çekmektedir?

10.  Hasta Çocuğunu İyileştirip Kendisi Hasta İşe Gider

Çalışan kadınlar hayat önceliklerini özenle sıraya koymaktadırlar. Çocuğu hastalandığı için iş yerinden izin alan ve onun iyileşmesi için 2 gün boyunca canını dişine takan anne, kendisi iyileşemeden işe döner ve bu şekilde işe gider.

11.  Kadınların Kariyerinde İlerleme Sebebi Başarı Değildir

İnsanlar, çalışan kadınların iş yeteneğine, zekasına ve becerilerine güvenmezler. Eğer ki bir kadın işin çok başarılı ve kariyerinde ilerliyorsa bu durumun altında mutlaka farklı sebepler vardır. Kadın bu aşamalara gelmek için kesinlikle farklı şeyler yapmıştır. Çünkü Türkiye´de çalışıp aynı zamanda da başarılı bir kadın olmanız imkansızdır.

12.  Hamile Kalma İşe Alınmama ve İşten Çıkarılma Sebebinizdir

Anne olmanın çok kutsal sayıldığı bir toplumda kadınlar iş başvurusu yaptıklarında hamile kalabilir ihtimali göz önüne alınarak işe alınmıyorlar. Ayrıca hamile kadınlar iş gücü kaybı olarak değerlendirildikleri için işten çıkarılıyorlar. Anne olmanın çok kutsal sayıldığı toplumda, çalılşan anne olmak ayıp olarak değerlendiriliyor.

13.  Evine Yeterli İlgiyi Göstermemekle Suçlanırsın

Çalışan kadınların aynı zamanda ev hayatında ve aile hayatında da kendilerini ispat etmeleri beklenmektedir. Çocuklarının notları iyi olmalı, eşine yeteri kadar zaman ayırmalı, evi temiz olmalı ve her zaman yemeği olmalıdır. İnsanlar çalışan kadınların hayatlarında gördükleri en ufak bir aksaklıkta onları çalıştıkları için bu aksaklıkları yaşadıkları konusunda tenkit etmektedirler. Çalışan kadınlar gün içerisinde 10´a bölünerek her işi halletmelilerdir.

14.  Anne Olan Kadınlar Çalışmayı Bırakmalıdırlar

İyi bir anne olmak her zaman evde olmak olarak tanımlanmaktadır. Çalışan anneler her zaman evde olmadıkları için çocuklarına yeteri ilgiyi veremezler, çocuklar yeterli beslenemez, iyi büyüyemez ve sorumsuz olur gibi düşünülmektedir. Oysa çalışan anneler hayatlarını daha iyi planladıkları için tüm iş streslerine rağmen çocuklarına yeterli zamanı ayırırlar ve onlarla daha kaliteli zaman geçirirler.

15.  Paranın İdaresini Birçok İnsandan İyi Yaparlar

Birçok kişi çalışan kadınların evlerine iki maaş girdiği için daha rahat bir yaşam geçirdiklerini düşünür. Oysa aynı miktarda para giren başka evlerde vardır. Çalışan kadınlar para için emek harcamanın ne demek olduğunu çok iyi bildikleri için para idaresi konusunda da daha hassas davranmaktadırlar.

16.  İş Yerinde Yaşanan Problemler Kadın Olmakla İlgilidir

Kadınlara sunulan işin bir lütuf olarak görülmesinden kaynaklı olarak yapılan herhangi bir hata ya da yaşanılan bir aksilik durumunda bu problemin kadın olmaktan kaynaklı olduğu düşünülür. Üstelik hem kadınlara iş verilip hem de hatanın olması bu lütufu çiğnemek gibi değerlendirilmektedir.

17.  Kadınlar Çalışmasa Erkekler İşsiz Kalmaz Algısı Vardır

Toplumun birçok kesiminden insanlar oluşan işsizliğin kadınların çalışma hayatında yer almalarında kaynaklı olduğunu düşünmektedirler. Bu nedenle de çalışan bir kadın gördüklerinde bu düşüncelerini imalı bir şekilde belirtmektedirler. Çünkü toplumda kadının yeri evidir. Parayı kazanan ise erkektir. Kadınların bu algıya karşı göğüs germeleri takdire şayan bir harekettir.

18.  Vakti Daha Kaliteli Geçirmektedirler

Çalışan kadınlar gün içerisinde vakitlerini birçok farklı işe ayırdıkları için kısıtlı zamanları daha etkili kullanmayı bilmektedirler. Bu nedenle ailelerine ayırdıkları zamanı daha kaliteli geçirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

19.  Kadınların Çalışmasının Günah Olduğu Düşüncesi Vardır

Kadınlar hem işte hem de ev hayatında karşılaştıkları zorlukların yanı sıra bir de kadınların çalışmasının günah olduğunu düşünen kesim vardır. Aynı düşünceye sahip insanlar hamile kadın değil çalışmalarını sokakta gezmelerine dahi olumsuz yaklaşmaktadırlar.

20.  Ayrıca Birde Bununla?

 

21.  Kadın Her Zaman Emekçi ve Üretendir

Dünyaya insan getirdiği için öldürmenin değil yaşatmanın kıymetini bilen, yaşadığı toplumu kalkındırmak için elini taşın altına koyan ve tüm olumsuzluklara göğüs geren kadın, çalışan ve emekçi kadındır. Bu kadınlar kendilerini insanların zincirlerinden kurtarmış, var olmasını ve var etmesini bilen, üretmenin ve kendini ifade etmenin tadını almış kadınlardır