Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Alışveriş Dürtüsünü Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

Alışveriş Dürtüsünü Nasıl Kontrol Altına Alabiliriz?

 

Alışveriş çok eğlenceli bir şey olarak gözükse de önüne geçilmediği zaman son derece büyük ekonomik zorlukları beraberinde getirebilecek bir faaliyettir. Özellikler kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, kartların bizlere sınırsız bir para sunduğunu düşünmek son derece yanlıştır. Doğru kullanıldığı zaman aile ekonomisi ve kişi ekonomisi için çok büyük katkı sağlayabilir ancak yanlış kullanımlarda ekonomik sorunları beraberinde getirip, büyük ödeme zorlukları oluşturur.

Dediğimiz gibi alışveriş eğlenceli olsa da her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi fazlası zararlıdır. Bu alışveriş dürtüsünü kontrol almak da hiç kolay değildir. Bu dürtüyü kontrol almanın birkaç maddesi olsa da şunu düşünmek gerekir. Parayı kazanırken herkes gibi zorlanırsınız, ama harcarken bir anda harcarsınız. Bu yüzden harcama yaparken, kazandığınız zamanlarda ki zorluğu gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Bu da bir nebze olsun alışveriş dürtüsünü kontrol altına alınmasını sağlar. Şimdi maddeler olarak bakalım:

10 Saniye Kuralı

Alacağınız ürünü almadan önce düşünmek önemlidir. Alacağınız ürünle bir iç konuşma gerçekleştirebilmek bu konuda büyük avantaj sağlar. Bu konuşmayı içinizden alacağınız eşya ile yapabilirsiniz. Eşya’ya kendinize ihtiyaç olup olmadığınız, bütçenizin olup olmadığınız, alınmazsa hayatında neler değişip değişmeyeceğini, onu almak yerine farklı alternatifler geliştirip geliştirilemeyeceğini sorabilir bu sayede beyninizde hemen alma duygusunu törpüleyebilirsiniz. Sorular sonunda gerçekten kararlıysanız ve doğru olduğuna eminseniz elbette almalısınız.


Duygusallığa Dikkat

Anlık duygular insana her alanda etkilediği gibi alışveriş konusunda da etkiler. İnsan psikolojisi bozukken, morali yerlerdeyken kısacası mutsuzken harcama yapmayı yani kendine önem vermeyi sever. Ancak bu harcamaların daha sonra pişmanlığını yaşayabilir. Bunun için mutsuz olduğunuz zamanlarda alışveriş gibi yerlerden daha çok yakın arkadaşlarınızla zaman geçirmeniz daha iyi olacaktır. Elbette alışverişe de gidebilirsiniz ancak bunu da yakın bir arkadaşınızla yaparsanız daha mantıklı olur.

Dürüstlük

Kendinizle çelişmemeniz gerekmektedir. Evde 3 tane siyah gömleğiniz varsa 4’cüsünü almak sizi masrafa soktuğu gibi fazla da ihtiyacınız olan bir şey olmayacaktır. Belli yerlerde belli yeterliliğe sahip olmanız gerekmektedir. Eşyayı sırf almak için almamalı gerçekten ihtiyacınız olduğundan dolayı almalısınız.

Açken yiyecek alışverişine hayır!

Açlık kan şekerinin insanı deliye döndürmesine yol açan bir eylemdir. Bu yüzden aç olduğunuz zaman hamile bir kadın gibi her şeyi isteme dürtüsü ortaya çıkabilir. Hiç ihtiyacınız olmayan veya tüketmeyeceğiniz bir şeyi isteyebilir ve daha sonra bunu yemeyerek bir kenara koyabilirsiniz. Bu nedenle aç bir şekilde alışveriş yapmak yerine tok bir şekilde alışveriş yaparsanız bu size daha rahat alışveriş yapmanıza imkan tanıyacaktır.

 

Değerlerine göre harca!

Her insanın kendine özgü bir yaşam düşüncesi vardır ve ona göre hareket eder. Alışverişe çıktığınız zaman bunu göz önüne alarak hareket etmeniz alışveriş dürtüsünü kontrol altına almanızı sağlayacaktır. Alacağınız ürünü satın almadan önce bu ürünün değerlerinize uyup uymadığını iyice karar verin ve öyle harekete geçin.

Liste ile!

Liste mantığı her zaman mantıklıdır. Liste sayesinde ihtiyaçlarınızı bilir ve ona göre hareket edersiniz. Ya cebinizde küçük bir kağıtta liste oluşturup alışveriş yapın ya da cep telefonunuza bir liste oluşturup yapın. İnanın bu sizin alışveriş dürtünüzü inanılmaz bir şekilde kontrol altına alacak.