Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Başarılı Bir İş Kadını Olma Yolları

İş kadını olmaktan daha zor bir şey varsa o da başarılı iş kadını olmaktır. İşte sizi zirveye taşıyacak tüyolar...

Başarılı bir iş kadını olmak isteyenler için işte en önemli tavsiyeler:

Kadınlara özgü zorluklara karşı hazırlıklı olun:

1 ? Başarılı kadınlar hakkında bir şeyler okuyun      

Günümüz dünyasında hem iş alanında hem de diğer birçok alanlarda başarılı olan sayısız kadın vardır. Başarılı olan kadınların hayatlarını, geçmişlerini ve iş deneyimlerini araştırmak sizlerin motive olmasını sağlarken aynı zamanda da bu başarılı kadınlardan ilham almanızı sağlayacaktır. Başarılı kadınların hayat hikayelerini araştırmak sizlere bu yolda karşılaşabileceğiniz zorluklar hakkında da fikir verecektir.

İş hayatında başarılı olan kadınları araştırırken internet üzerinden kolaylıkla birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.  Forbes ve Harvard Business School internet siteleri bu konuda birçok makale içeren siteler arasındadır.

Bunların yanı sıra başarılı kadınların biyografilerini ve otobiyografilerini de okumak sizin için oldukça yararlı olacaktır. 

Sheryl Sandberg´in ( Facebook operasyon müdürü) yazmış olduğu ?´Lean In: Women, Work and the Will to Lead´´ bu konuda sizlerin bulabileceği en önemli örnektir. Sandberg, bu kitabın içeriğinde genel olarak kadınların iş hayatında liderlik ve yöneticilik gibi pozisyonlarda çok fazla bulunmamasından, ücret eşitsizliğinden ve aile- kariyer dengesi arasındaki sorunlardan söz etmiştir. Bu kitabın en temel amacı ise genel olarak kadınların iş dünyasında kendilerine inanmalarını sağlamak, öne atılmasını desteklemek, risk almasını ve el kaldırmasını öğretmektir.

Anne-Marie Slaughter ( Princeton profesörü) 2012 senesinde yazmış olduğu  ?Why Women Still Can´t Have It All? adlı makalesi ile öne çıkan isimlerden bir tanesidir. Bu makale içerisinde Slaughter, Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton´ın hem politika başkanlığı yapmanın hem de aynı zamanda iki çocuğa annelik yapmasının zorluklarından söz etmiştir.  

Hillary Clinton 2007 senesinde Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına aday olmuştur. Hillary Clinton aynı zamanda kadın hakları destekçisi olması ile de tanınmaktadır. Hillary Clinton uzun yıllardır genç kızları ve kadınları bilim alanında ve iş hayatında kariyer yapmaları için yaptığı çalışmalar ile tanınmaktadır. Hillary Clinton her zaman kadınların ekonomi ve topluma katılması gerektiğini ve hatta kadın- erkek eşit ücret ile çalışma politikasını desteklemesi ile tanınmaktadır.

2 ? Bulunduğunuz alandaki başarılı kadınları araştırın

İş hayatına atılmak isteyen kadınların hangi alana ilgi duyduğu ya da hangi alanda faaliyet göstermek istediğinin çok fazla bir önemi bulunmamaktadır. Çünkü hangi alanda olursa olsun günümüz dünyasında o alanda kadınların önünü açacak başarılı kadınlar bulunmaktadır. Çalışma hayatına atılmak isteyen kadınlar faaliyet göstermek istediği alanda geçmişte başarılı olan kadınları araştırmalı ve onların izledikleri yol hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu süreç içerisinde aynı alanda faaliyet gösteren ve başarıya ulaşan kadınların gittikleri okullar, yaptıkları staj çalışmaları, başarıları ve kariyerinde önemli bir yere sahip olan tüm bilgilere ulaşılmalıdır. Kariyerinde başarılı olan kadınların hangi sebeplerden başarıya ulaştıklarını inceleyerek kendi kariyer yolunuzu çizin.

3 ? Daha az kadının yer aldığı alanları gözden geçirin

Eski yıllardan itibaren kadınlar bilim alanında, tıpta, mühendislikte, matematik ve bilgisayar konularında çok fazla yer almamıştır. Bu alanlarda çalışan ve başarılı olan kadınlar, diğer kadınların da bu alana ilgi duymasına neden olabilmektedir.

4 ? İş ve aile yaşantınızı nasıl dengeleyeceğinize karar verin

Günümüzde çalışmak isteyen ya da çalışan kadınların en fazla sorun olarak gördüğü konulardan bir tanesi hiç şüphesiz iş ve ev hayatı arasındaki dengeyi sağlamaktır. İş hayatında ve kariyerinde yükselen, başarı merdivenlerini yavaş yavaş tırmanan kadınlar genelde aynı zamanda da çocuk sahibi olma yaşına gelmektedir.

Bu konuda yapılan anket sonuçları kadınların aynı anda ebeveynlik ve iş hayatını götürmesinde çevre baskısı yüzünden istifa ettiklerini ortaya koymaktadır.

Hem iş hayatına devam etmek isteyen hem de çocuğu ile zaman geçirmek isteyen kadınların aile dostu politikalar izleyen şirketlerde çalışması tavsiye edilmektedir. Ücretli hamilelik izni, şirket destekli bebek bakımı, part - time çalışma imkanı ve babalık izni gibi haklar çalışmak isteyen kadınlar için çok büyük bir önem taşımaktadır. 

5 ? Adaletsiz ücret dağılımı ile mücadele edin

Günümüz dünyasında her geçen gün idari ve yönetici pozisyonunda çalışan kadınların sayısı artış gösterse de hala eşit ücret dağıtımı konusunda büyük sorunlar yaşanmaktadır. Kadınlar ve erkekler aynı işi yapsa dahi genellikle kadınlara verilen ücretler erkeklere verilen ücretlerden çok daha az olmaktadır. Kadınlar için oldukça sinir bozucu olan bu durum, kadınların maaş konusunda çok fazla baskı yapmamasından da kaynaklanmaktadır. Kadınlar ve erkekler arasında bulunan ve gerçekten son derece büyük bir problem olan adaletsiz ve eşit olmayan ücret dağılımı ile mücadele etmek isteyen kadınlar; şirketlerde aynı pozisyonda çalışan erkeklerin ne kadar maaş aldığı hakkında araştırma yapıp bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kadınlar emeklerinin karşılığını almak konusunda daha sıkı bir şekilde pazarlık yapmalıdır. Kadınlar kendi değerlerini hafife almamalı, becerilerini, başarılarını, niteliklerini nasıl satacağını öğrenmelidir. Emeklerini ve çalışmalarını yok pahasına ortaya koymamalıdır.  Kariyer sahibi olan kadınlar kendilerine teklif edilen çalışma ücretlerini hemen kabul etmemeli, az olduğunu düşündüğü durumlarda pazarlık etmelidir.

Kadınlar çalıştıkları iş yerlerinden zam istemekten korkmamalıdır. Sizin için verilen ücret az geliyorsa ya da sizinle aynı pozisyonda çalışan meslektaşlarınız sizden fazla ücret alıyorsa kesinlikle zam istemekten çekinmeyin. Kararınızda kesin olduğunuzu belirtin ve sürekli olarak sizinle aynı işi yapan kişilerin ne kadar maaş aldığını takip edin. Yakın zamanda elde ettiğiniz başarılar ya da çözüme ulaştırdığınız sorunlar için şirkete ne kadar büyük fayda sağladığınızı dile getirmekten korkmayın. Çalışma arkadaşlarınızdan ve üslerinizden aldığınız olumlu geri bildirimleri dikkate alın.

6 ? Kendinize güvenin

Çalışan kadınların başarıya ulaşmasında en önemli rol oynayan unsurlardan biri hiç şüphesiz kendine ve sahip olduğunuz yeteneklerinize güvenmektir. Kendinizi çevrenize nasıl tanıtırsanız onlar da sizi öyle tanır. Kendinizden emin bir tavırla konuşmak son derece önemlidir. Her insan zaman zaman kendinden şüphe eder fakat bu duygunun sizi komple ele geçirmesine kesinlikle izin vermemeniz gerekir. Çalışan her kadın unutmamalıdır ki başarılı olduğu için şu an o noktadadır.

Kadınların dikkat etmesi gereken diğer bir önemli nokta ise beden dilini doğru kullanmaktır. Beden dili insanların kendilerine olan güvenlerini yansıtmaktadır. Dik bir şekilde durma, başınızı eğmemek ve devamlı ileri bakmak çok önemlidir. İş yerinizde bulunan insanlara devamlı olarak gülümsemek, ellerini sıkmak ve göz teması kurmak özgüven belirtisidir. Kesinlikle çevrenizdeki insanlardan gözlerinizi kaçırmayın ve göz teması kurun. Bu özgüven belirten en önemli harekettir. Bir topluluk karşısında konuşurken odadaki insanların büyük bir kısmı ile göz teması kurmaya dikkat edin. Kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde bile bunu karşınızdaki insanlara fazla göstermemeye özen gösterin.

7 ? İddialı olun

İş hayatına sahip olan çalışan kadınlar genellikle çevresi tarafından hep duygusal ve zayıf olarak tanımlanmaktadır. Tüm bu kalıplaşmış düşünceler ile başa çıkmanın en iyi yolu ise bu durumun aksi olduğunu çevrenize kanıtlamaktır. Zorlu ve dişli bir iş kadını olarak bilinmek istiyorsanız hem çevrenizdekilere karşı hem de çalışma arkadaşlarınıza karşı iddialı gözükmeniz gerekmektedir.

Beden dilinizi de kullanarak konular üzerindeki kararlılığınızı konuşmalarınızla göstermelisiniz. Her zaman kendi verdiğiniz kararlara güvenmeli ve bu kararların da sonuna kadar arkasında durmalısınız. Bir karar verdikten sonra kendinizi sorgulamamalısınız. Her zaman kendinizden emin ve net bir şekilde konuşmalısınız. Bu tavırlar karşısında da insanlar asla sizden ve sizin kararlarınızdan şüphe etmeyecektir.

Eleştiri ile karşı karşıya kaldığınız takdirde her zaman sakin olmaya özen gösterin. Sizi eleştiren her kim olursa olsun akılcı olmaya önem verin. Karşınızdaki kişinin söylediklerini düşünün ve bu eleştiriyi yapıcı olarak değerlendirmeye çalışın. En önemlisi de yapılan bir eleştiri yüzünden asla kendinizden, başarılarınızdan ya da yeteneklerinizden şüphe duymayın.

8 ? Eleştirilerin üstesinden başarılı bir şekilde gelin

Çalışma hayatında hemen hemen her insanın sürekli olarak karşılaştığı durumlardan bir tanesi hiç şüphe duymaksızın eleştirilmektir. Size yapılan eleştirileri çok fazla sorun etmemeli, bu durumun üstesinden gelmeli ve kendinizden bu eleştirileri uzaklaştırmalısınız. İlk olarak yapıcı ve yıkıcı eleştirileri ayırt etmeyi öğrenmeli, daha sonra da bu durumun nasıl üstesinden geleceğinize karar vermelisiniz.

Yıkıcı eleştiriler genellikle başarılarınızı kıskanan insanlar tarafından yapılan ve kendinizi kötü hissetmenize sebep olacak olumsuz yorumlardır. Sizin iyiliğiniz ya da yanlışınızı düzeltmek amacıyla söylenmez. Örneğin: ?´Neden bu kadar aptalca davranıyorsun? ?´ cümlesi tamamen yıkıcı bir eleştiri örneğidir. Bu tarz eleştirilerle başa çıkmanın en kolay yolu ise onları tamamen görmezden gelmektir. Sizin başarılı olmanızı istemeyen bu insanların aksine başarılarınıza başarı katmak için yapıcı eleştiride bulunan insanlar da bulunmaktadır. Bu eleştiriler genelde iyi niyet ile yapılır. Yapıcı eleştiriler kendinizi daha fazla geliştirmeniz açısından büyük bir öneme sahiptir. Örneğin: ?´Bu çalışma için çok çalışmışsın, teşekkür ederim fakat bulgularını desteklemek için sayısal verilerden yararlanman daha iyi olabilir´´ yapıcı bir eleştiri örneğidir. Bu tarz bir yapıcı eleştiri ile karşı karşıya kaldığınızda teşekkür edip bu görüşü dikkate almanız son derece önemli olacaktır.

Başarılı iş kadını nasıl olunur?

1 ? Hayattaki tutkunuzu bulun ve tutkunuzun peşinden gidin

Başarılı bir iş kadını olup zirveye tırmanmak için öncelikle yaptığınız mesleği gerçekten sevmeniz gerekmektedir. Yaptığınız işten heyecan duyduğunuzda ve zevk aldığınızda motivasyonunuz artar ve daha iyi bir şekilde çalışmaya devam edersiniz.

Başarıya giden uzun ve yorucu yolda sevdiğiniz ve heyecan duyarak yaptığınız işte inişler ve çıkışlar sizin vazgeçmenize engel olamaz. Yaptığınız işi sevmek ve heyecan duymak motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur.

Sevdiğiniz şeylerden ve tutkularınızdan emi olamıyorsanız uzman bir psikolog ya da kariyer koçu ile görüşebilirsiniz. Yapacağınız bu görüşmeler sizin en güçlü ve en zayıf yönlerinizi görmenize yardımcı olacaktır. Kariyer sahibi olmak isteyen kadınlar unutmamalıdır ki herkesin doğuştan bir tutkuya sahip olması gerekmemektedir. Bazı insanlar tutkularına ilerleyen zamanlarda da kavuşabilir. 

2- Planlı olun

Başarıya ulaşmak zahmet ve emek isteyen bir süreçtir. Her zaman planlı ve programlı çalışmak başarıya ulaşmada oldukça önemli olan bir etkendir. Uzun vadeli hedeflerinize ve başarılarınıza uzatmak için sadece sizin için önemli olan şeylere odaklanın. Kendinize günlük olarak hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmaya çalışın. Hedeflediğiniz başarıya ulaşmak için sırayla üzerinize düşen görevleri yerine getirin.

3 ? Ağ kurun

Çalışan kadınların kariyer yolculuğunda son derece büyük bir öneme sahip olan diğer bir etken ise ağ kurmaktır. Ağ kurmak sizinle aynı alanda çalışan profesyonellerle bağlantı kurmak ve sizin için faydalı olabilecek kişiler ile sağlam ilişkiler kurmanız anlamına gelmektedir. Ağ kurmak; hayallerinizdeki kariyer fırsatını ele geçirmeye, ihtiyacınız olan her şeyi öğrenmeye ve karşılaştığınız sorunlar ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Kısacası iletişim kurmak da denilebilen ağ kurmak, profesyonel kişiler ile bilgilendirici görüşmeler kurmak ve iletişime geçmek anlamında da kullanılmaktadır. Bilgi içeren görüşmeler yapmak, soru sormak ve profesyonel kişiler ile iletişim halinde olmak hem motivasyonunuzu artırırken hem de daha hızlı başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

4 ? Yaratıcı olun

Yaratıcılık geçmişten günümüze iş hayatında başarılı olmanın en önemli anahtarlarından bir tanesidir. Yöneticiler her zaman çalışanlarının yaratıcı olmalarını ve ilginç fikirlere sahip olmasını istemektedir.

Bilimsel olarak açıklamak gerekirse, yaratıcılık; insan beyninin sağ kısmında bulunan hayal gücü ve sezgi yeteneği ile aynı zamanda da beynin sol kısmında bulunan akıl, hızlı düşünme ve analiz yeteneğini aynı anda kullanmaktır.

Çalışma hayatınızda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda bir kağıt alarak aklınızdan geçen çözümleri sıralayın. Böylelikle beyninizi de boşaltmış olursunuz. Ayrıca iş hayatınızda bol bol renk ve görsel kullanmaya özen gösterin. Yaratıcı düşünmek için klasik her şeyden uzaklaşın. 

5 ? İyi bir eğitim alın

İnsanların iş hayatını etkileyen en önemli unsur hiç şüphesiz eğitimdir. Üst düzey üniversite eğitimi alan çalışanlar her zaman daha ön plandadır. İyi bir üniversiteden mezun olmak sizi iş hayatına daha iyi bir şekilde hazırlarken aynı zamanda da gerekli bilgi ve becerileri kazanmanıza yardımcı olur.

6 ? Öğrenme heveslisi olun

Bilmediğiniz bir şeyi öğrenmek için çok çalışın. Kendinizi geliştirmek ve öğrenmek için kitaplar okuyun ve araştırmalar yapın. Başarılı olduğunuzu bilseniz bile yeni gelişmelere açık olun. Kendinize güvenseniz dahi bilmediğiniz konularda başkalarından yardım alın. Bu yardımları alırken çekinmeyin, girişken olun. Başarı tesadüf değildir ancak çok çalışarak ve araştırarak kazanılır. Çeşitli aktivitelere katılarak kendinizi sürekli olarak geliştirin.

Kendinizi geliştirmek için, işin uzmanlarından yardım alın. Onların bilgi ve becerilerinden yararlanın. Uzmanları dikkatli bir şekilde dinleyip, kendinizden de bir şeyler katarak başarılarınızı geliştirin.

7 ? Çalışma heveslisi olun

Her ne olursa olsun başarılı olmanın yolu çok çalışmaktan geçer. Çalışmadan hedeflerinize ve amaçlarınıza ulaşamazsınız. Gerekirse vaktinizin çoğunu çalışmaya ayırmalısınız. Elbette ki kendinize de zaman ayırıp dinlenmeniz de gerekmektedir. Fakat bu çalışma saatiniz bittikten sonra olmalıdır. Çalışmaya odaklanmışken ilginizi dağıtabilecek, konsantrenizi bozacak her şeyden uzak durmalısınız.Kaliteli ve verimli bir çalışma için odaklandığınız konuları bitirmeden çalışmayı bırakmamalısınız.

Çevrenizdeki insanları seçerken de başarılı insanlarla birlikte olmayı tercih etmelisiniz. Böyle insanlar sizin motivasyonunuzu daha da artıracak ve başarılı olmanızı sağlayacaktır. Başarılı insanların düşüncelerini önemseyin ve sürekli onlarla fikir alışverişinde bulunun.

8 ? İnatçı olun

Başarı hiçbir zaman tesadüf değildir. Kararlı ve inatçı olun. Başarısız olduğunda asla yılmayın. Sürekli olarak kendinizi motive edin.

9 ? Cesur olun

Başarı her zaman cesaret ister. İş hayatında risk almaktan korkmamak ve güçlü olmak sizi başarıya götürecektir. Her zaman kendinizden ve aldığınız kararlardan emin olun. Unutmayın ki başarı merdivenlerini tırmanmak için cesarete ihtiyacınız var.