Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Çalışan Annelerin En Çok Yaptığı Hatalar-

Çalışan Annelerin En Çok Yaptığı Hatalar


Çalışan annelerin çocuklarına karşı tavrı nasıl olmalı? Evde ve anne çocuk birlikte neler yapmalılar?
Kim ne derse desin hem çocuk yaparız hem de başarılı bir iş kadını oluruz. Ama ne yazık ki bazen bu ikisini bir arada yürütmekte zorlanıyoruz. Zaman zaman iş kadını ve anne rollerimiz çatışır ve bazen tercihlerimizde yanılırız. Bu durumlar çocuk bakımında hataya düşmemizi kolaylaştıran durumlardır. Oysa çalışan anneler olarak hangi davranışların ne anlam ifade ettiğini bilirsek, çocuk bakımını doğru şekilde yapabiliriz.

 

Çalışan annelerin en çok yaptığı hatalar nelerdir?

Çalışan anneler genellikle çocuklarının şımarmasından çok korkar ve bu nedenle ağlatarak çocuklarını büyütürler. Çocuklarıyla aralarındaki bağları tamamen kopartırlar ve bu zamanla çocuğun annesini reddetmesi sürecini doğurur. Bu hatanın çocukta yarattığı olumsuz etkiler arasında ağlamak, depresifleşmek, uyku bozukluğu, iştah kesintisi ve anneyi reddetmek vardır. Bu durumu yaratmak çok yanlış bir harekettir.
Bu tip bir durumda yukarıda saydığımız sonuçların dışında çok daha olumsuz sonuçlar oluşabilir. Evde huzursuz bir ortam oluşur ve anneler çözümü çocuğu ayrı bir yatakta yatırmakta ararlar. Oysa 0-3 yaş aralığındaki bir çocuğun gece uyandığında annesini görmesi gerekir. Uyandığında annesini göremezse uyku sorunu büyür ve birçok defa uykusundan kalkmaya başlar.
O nedenle bebeklerin belli bir süre aile odasında ayrı bir yatakta yatması iyi olur. Bebek, uyandığı vakitlerde herhangi bir şekilde annesinin varlığını hissetmelidir.

 

Çalışan anneler çocuklarıyla nasıl zaman geçirmeli?

/resimler/2018-11/14/1057311373733.jpg

 

 

 

Çalışan anneler hatalı bir davranış olarak eve geldiklerinde direk çocuklarıyla ilgilenmek yerine eşlerine ?´Sen bebekle ilgilen, ben yemeğini en güzel şekilde hazırlayayım´´ diyorlar. Yemeği hazırladıktan sonra ise bu ?´Şimdi sen besle, ben de sonra onunla oyun oynarım´´a dönüşüyor. Ancak bu davranış çok yanlış bir davranıştır. 0-3 yaş arası bir bebeğe sahip olan anne çocuğuna ayıracağı zamanı sağlıklı şekilde planlamalıdır. Eve geldiğinde bebeğine yemeğini yedirmeli, bebeğinin altını değiştirmeli, banyosunu yaptırmalı ve onu uyutmalıdır. Bütün bunlar ise bebeğin ağlamayacağı şekilde, bebeğin isteklerine tamamen uygun şekilde olmalıdır.
Bebeğinizin isteklerine uymalısınız

Bebeği sallayarak uyutmak günümüzdeki anneler için kulağa pek hoş gelmiyor. Ancak ilginç olan şudur ki, bebeği sallayarak uyutmayı bebekler keşfetmiştir, yetişkinler değil. Buna benzer şekilde günümüzde bebeğin emzikle uyuması da pek desteklenen bir davranış değildir ancak bunu da bebekler bulmuştur. Bunlar anlıyoruz ki, bebeğin isteklerine uymak bebek bakımında çok önemlidir. Bebek ne şekilde uyumak istiyorsa o şekilde uyumalıdır. Bu kadarla bitmiyor. Aynı şekilde bebek nasıl mutlu yıkanıyorsa, altı nasıl mutlu alınıyorsa ve ne şekilde mutlu besleniyorsa her şey bu taleplere uygun olmalıdır. 0-3 yaş aralığında bebeği olan bir anne vaktini bunlara ayırmalıdır.

 

Doğum yapmış kadın çalışmayı bırakmalı mıdır?

/resimler/2018-11/14/1057527155429.jpg

 

 

 

Tabii ki hayır. Doğum yapan kadın işinde çalışmaya devam etmelidir. Annelerin çocukları için fedakarlık yapması gerekir ancak bunu yaparken kişinin kendini de düşünmesi, kendini ihmal etmemesi gerekir. Çünkü kadın bu dönemlerde üretim dönemindedir ve çalışması gerekir.
Bir kişi hiçbir zaman mutsuz olarak, ilerlemeden durarak, bir başkası için daha yararlı hale gelemez. Bu nedenle, kadının doğum yaptıktan sonra elbette ki çalışmaya devam etmesi gerekir.

Ancak bu noktada karşımıza önemli bir soru çıkıyor. Doğumdan ne kadar süre sonra anne tekrar işe dönmelidir? Bunun için Pudra.com ?un Bebekten sonra işe başlamak için doğru zaman nedir? adlı yazısına bakabilirsiniz.
Bakıcıyı değiştirmemelisiniz
Anne çalışmaya başladığında çocuk için bir bakıcı tutulabilir. Ancak bu bakıcının sık değişmemesi, bebeğin tanıdığı bir yüz olması önemlidir. Çünkü bir bebek üç yaşına gelene kadar onu besleyen yüze yönelir. İlk tercihi her zaman annesidir. Ancak onu besleyen ikinci bir yüz var ise eğer, bu yüzün sık sık değişmeyen, tek bir yüz olması önemlidir.
Bakıcı seçimi çok önemli bir karardır, değiştirilme ihtimali düşük olan hatta olmayan birinin seçilmesi çok kritiktir.