Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?



Çalışan Annelerin En Sık Yaptığı Hatalar

Çalışan Annelerin En Sık Yaptığı Hatalar


Çalışan anne olmak zaman zaman çok zor oluyor biliyoruz. Çünkü hem işinizde başarılı bir iş kadını olmak istiyorsunuz hem de evde çocuğunuz için mükemmel bir anne olmaya çalışıyorsunuz. Ancak bunu yaparken farkında olmadan yaptığınız hatalar var. Bizler de bu sorunları fark etmeniz ve düzeltmeniz adına çocuklarınıza nasıl davranmalısınız, evde beraber nasıl zaman geçirmelisiniz gibi sorulara cevap aradık. Yazımız sayesinde bu sorulara cevap bulduğunuzda, hatalarınızı da düzeltmeye başlayacaksınız.Hadi şimdi önerilerimize geçelim?


Çalışan annelerin hataları neler, hangileri en çok yapılıyor?

 

Çalışan anneler çocuklarının şımarmalarından çok korkarlar ve bu nedenle çocuklarını ağlatarak büyütürler genellikle. Bu zamanla çocuklarıyla bağlarının iyice kopmasına yol açar ve ilerleyen zamanlarda bu çocuğun anneyi reddetmesiyle devam eder. Bu hatalar devam ettikçe çocuğunuz bambaşka birine dönüşebilir. Agresifleşebilir, sık sık ağlar, uykuları düzensizleşir, iştahı kapanır ve en önemlisi hayatındaki en önemli insan olan sizi, reddetmeye başlar. Bu durumu yaratmak çok yanlıştır, yapılan en büyük hatalardan biridir.

Bu tip durumlar yaşandığında sonucu çok korkunç ve üzücü olur. Çocukla annenin ilişkisi nedeniyle evde çok kötü bir huzursuzluk durumu oluşur ve son çare olarak anneler çocuğu ayrı bir yatakta yatırmaya başlarlar. Ancak 0-3 yaş arasındaki bir çocuğun annesinden ayrı uyumaması gerekir çünkü çocuk annesini görrmek ister. Uyandığında yanında annesini göremeyen çocuk annesini bulmak için sayılamayacak kadar çok defa yataktan kalkıp annesini bulmaya çalışır.

İşte bu nedenle bebeklik döneminde bir çocuğun ailesiyle aynı odada yatması doğru olandır. Bu yüzden 0-3 yaş arasındaki çocuğunuz için odanızda ayrı bir yatak bulundurmanız doğru olacaktır. Çocuğunuzun yatağı odada sizin yatağınıza yakın olacak şekilde durmalıdır çünkü önemli olan bebeğinizin uyandığında sizi görüp rahatça tekrar uykuya dalmasıdır.


Çalışan anneler çocuklarıyla nasıl zaman geçirmeliler?

 

 

/resimler/2018-11/23/1611583814280.jpg

 

 

Çalışan annelerin yaptıkları en büyük hatalardan biri de işten eve gelir gelmez eşlerine çocukla ilgilenmelerini söylemeleri ve kendilerinin en güzel mamayı hazırlama çabası içine girmeleridir. Mama hazırlandıktan sonra ise bu ?´sen yemeği yedir ben sonra onunla oynarım´´a dönüşüyor. Bu tutum çok yanlıştır. Çünkü 0-3 yaş arası bir bebeği olan annenin eve geldiğinde çocuğuna zaman ayırabiliyor olması gerekir. Çocuğunu uyutmalı, altını temizlemeli, beslemeli ve banyosunu yaptırmalıdır. Bunlar tabii ki bebeğin isteklerine uygun şekilde, onu ağlatmadan gerçekleştirilmelidir.


Bebeğinizin taleplerinin farkında olun

Günümüzde bebeği sallayarak uyutmak annelerin pek işine gelmiyor. Ancak sizlere ilginç gelecek belki ama, bebek sallamayı yetişkinler değil bebekler kendileri keşfetmiştir. Aynı şekilde günümüzde bebeğin emzikle uyuması da pek desteklenmeyen bir durumdur. Ama aynı sallayarak uyuma durumu gibi, emzikle uyumayı da bebekler kendileri keşfetmişlerdir. O nedenle her şey bebeğin taleplerine uygun şekilde olmalıdır. Örneğin bebek sallanarak uykuya dalıyorsa, sallayarak uyutun. Banyosunu ne şekilde yapmak istiyorsa bırakın o şekilde yapsın. Bu durum yemek yemesi, altının temizlenmesi gibi her türlü durumda geçerli. 0-3 yaş aralığında bir bebeğiniz varsa zamanınızı bu gibi şeylerle harcamayı göze almalısınız.


Doğum yaptıktan sonra çalışmayı bırakmalı mısınız?

 

 

/resimler/2018-11/23/1612285377392.jpg

 

 

 

 

Bunun cevabı kesinlikle hayır. Eğer özellikle çalışmayı seven bir insansanız çalışmaya devam etmelisiniz. Çocuğunuza nasıl davranacağınızı, onu nasıl mutlu edeceğinizi düşünürken çok fazla fedakarlık yapıp kendinizi unutmak gibi bir hata yapmamalısınız. Çünkü kadın bu dönemlerde üretim yapma dönemlerindedir ve çalışması gerekir. Hiçbir zaman, hiç kimse kendisini umursamadan bir başkasını düşünerek mutlu olamaz, hayatına bu şekilde devam edemez. Çalışan anne çocuğunu doğurmalı ve işe dönmeye kendini hazır hissettiğinde çalışmaya geri dönmelidir.


Bakıcınızı çok fazla değiştirmemelisiniz

Anne çalışıyor olacağı için evde çocuğa bakması için bir bakıcı tutulabilir. Ancak bu kişinin çocuğun alışacağı tek bir yüz olmaması, bakıcının çok fazla değişmemesi önemli bir durumdur. Çünkü üç yaşına kadar bebekler sadece tanıdıkları yüzlerle yakınlık kurabilirler. İlk tercihleri anneleri olur, ancak bakıcı gibi bir ikinci yüz varsa o kişinin sık değiştirmiyor olması önemlidir. Bu nedenle bakıcı seçerken titiz davranmalı, çocuğunuzu güvendiğiniz birine emanet etmelisiniz. Bakıcının işi çabuk bırakma ihtimali olmayan, bu konuda size güven verebilen biri olması çok önemlidir.