Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Çalışan Kadınlar İçin Diyet Programı-

Çalışan Kadınlar İçin Diyet Programı

Çalışan kadınlar, ev kadınlarına nazaran gün içinde daha fazla hareket ederler ancak bu durum onlar için çoğu zaman avantajdan çok dezavantaj olmaktadır. Avantajları ev kadınları sürekli beslenme halindeyken onların olmamalıdır. Ancak dezavantajı ise gün içinde beslenmeye zaman bulamamaları, özellikle kahvaltı öğününü kaçırmaları veya sağlıklı şekilde yapamamalarıdır. Peki çalışan kadınlar kilo vermek için nasıl bir diyet programı izlemelidir?

Çalışan kadınlar için diyet programlarında çalışma tempolarına dikkat ederek hazırlanması çok önemlidir. Simit diyeti adı verilen bir diyet programı çalışan kadınlar arasında çok yaygın şekilde denenmektedir. Ancak bu diyet listesi her birey üzerinde farklı sonuçlar yarattığından ve olumlu olamayacağından daha kapsamlı diyet programları tercih edilmelidir.

Aynı zamanda çalışan kadınlar iş stresinin yanı sıra ev işleri, trafik gibi birçok stres yaşamaktadırlar ve bu yoğunluğun yaşattığı çöküntü diyet için olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu sebeple çalışırken kilo vermek isteyen kadınlar için pozitif ve kararlı olmak çok önemlidir.

 

 /resimler/2018-11/14/1101081378043.jpg

 

Çalışan kadınlar günde kaç kalori almalı?

Bu durum çalışan kadınların çalışma tempolarına göre değişmektedir. Mesela, tam zamanlı ve yoğun şekilde çalışan biri için kalori miktarı daha yüksek olmalıdır. Masa başında ve daha düşük tempoda çalışan bir kadın için ise alınması gereken kalori miktarı daha düşük olmalıdır. Sonuç olarak alınması gereken kalori miktarı 1300-1800 kalori arasında değişmektedir. 1200 kalori altında almamaya da özen gösterilmesi gerekmektedir. 

 

Çalışan Kadınlar İçin Kilo Verme Programı:
Kahvaltı:

Kahvaltı gün içinde yaşayacağınız koşuşturma ve stres göz önüne alınarak asla kaçırılmaması gereken öğündür.
Peynir, domates, salatalık, kızarmış 1 dilim tam buğday ekmeği gibi kalorisi düşük olan ancak besleyiciliği yüksek olan ürünler kahvaltınızda kesinlikle bulunmalıdır. Antioksidan özelliği olan domatesi ise kahvaltıda tüketmek çok sağlıklıdır.

3 günde 1 kere olacak şekilde kahvaltıda 1 kase çorba içmek sindirim sistemi için oldukça iyidir.
Kahvaltı etmeye vaktiniz olmayan günler ise evden çıkmadan önce en azından mutlaka 1 bardak süt içmelisiniz.

 

Öğle Yemeği:

Öğle yemeklerinde fastfood yemekler yemek diyet için oldukça tehlikelidir ve kilo vermenizi olumsuz etkileyecektir. Öğle yemeklerini sulu ev yemekleri yapan bir yerde yemenin iyi olacağını düşünebilirsiniz ancak oralarda yiyeceğiz yemeklerdeki yağ oranı da sizin için tehlikeli olabilir.
Bu nedenle öğle yemeğinizi evden götürmek sizin için en iyisi olacaktır. Özellikle, çavdar ekmeği, kepek ekmeği ve tam buğday ekmeği kullanarak hazırladığınız sandviçler en iyisi olacaktır, kilo vermenize de olumlu etkileri olacaktır.
Öğle yemeğinde düşük kalorili besinler tüketmek ve gün içinde ihtiyacınız olacak kadar kadar enerjiyi almak sağlıklı olmanız için en önemli yollardan biridir. Kuru meyveler, kepek ekmeğine tost ve ayran bunun için en iyi seçeneklerden biridir.


Ara Öğün:

Çalışan kadınlar diyet yaparken hatalı bir davranış olarak ara öğünlerinde genellikle bisküvi yemektedir ve bu diyetin içinde olmaması gereken bir durumdur. Bu tarz abur cuburlar yerine, ara öğün olarak ceviz, fındık veya kuru meyveler tüketmek kilo vermeye yardımcı olacaktır.


Akşam Yemeği:

Haftanın 5 günü yağsız şekilde ızgara balık, ızgara hindi, ızgara tavuk tüketilmelidir. Kalan 2 gün ise kırmızı et az yağlı olacak şekilde tüketilebilir.


Önemli Not:

Çalışan kadınların en büyük problemlerinden biri eve geç geliyor olmaları ve bu nedenle akşam yemeğini geç yemeleridir. Akşam yemeğini geç yediğinizde daha çok kalori almanız kaçınılmazdır. Bu nedenle zayıflamak isteyen kadınların akşam yemeğinde kepekli bile olsa ekmek tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Bol yeşillikli mevsim salatası ve yağsız et çalışan kadınlar için en uygun akşam yemeği menülerinden biridir. 

Ayrıca şeker, un ve tuz oldukça az tüketilmelidir.
Diyet yaparken bunu günlük 30 dakikalık yürüyüşlerle desteklemek çok önemlidir.
Günde 2 litre su tüketilmelidir.