Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Çocukları İstismarlara Karşı Koruma Yolları

Çocuk istismarı insanlık tarihinin en utanç verici durumlarından biri. Ancak maalesef ki bu duruma karşı bilinçli olmalıyız ve çocuklarımızın da bilinçli olmasını sağlamalıyız.

Günden güne insanlık adına sahip olduğumuz önemli değerleri kaybediyoruz. Ebeveynler ve bizler sosyal medyada, televizyonlarda, gazetelerde kadına, çocuğa ve hayvanlara şiddetle ilgili haberlere sıkça rastlamakta ve birtakım kötü hissiyatlara bürünmekteyiz.

İnsanın yüreği parçalanıyor bu tarz olaylara tanıklık ettikçe; küçücük bedenlere yapılan eziyetler, merhametsizce gösterilen davranışlar, sona eren hayatlar ve dahası? İnsanoğlunun böyle acınası olaylarla anılması gerçekten utanç verici.

Çocuklar dünya üzerindeki en masum canlılardır. Her şeyden habersiz, ne olduğunu bile anlamadan gelivermişlerdir buraya. Bir o kadar da hassastırlar, zira doğumu esnasında en ufak bir aksilik çocuğun hayatını bir anda değiştirebilir. Anne ve babalar, dünyaya getirdikleri çocuklarını titizlik ve özenle korumakla görevlidir. Bugün bu görevi hangi ebeveyn tam anlamıyla yerine getiriyor orası tartışılır. Eğer yetişen nesil bazı kesimler tarafından hoş görülmüyorsa bunun nedeni hiç kuşkusuz yeterli ilgiliyi göstermeyen anne babalardır.

Adı üstünde ?çocuk?? Sen ne öğretirsen, senden neyi görürse, sen nasıl eğitirsen o çocuğun hayatı o şekilde yönlenecektir. Çocuklara öğretilmesi gereken en önemli unsurlardan biri ise etrafındaki tehlikelere karşı onları uyarmak ve bilgilendirmektir. Çocuk bu tehlikeleri yaşayarak öğrenmemeli, anne ve babasının iş işten geçmeden öğretmesi gerekir.

Her insan istediği veya hayal ettiği gibi bir yaşantıya sahip olamayabilir. Bu hayat bizi her defasında sorunları kökten çözmek yerine sorunlara karşı tedbir almaya itiyor. Çocuklarımızı olası tehlikelerden, tacizden ve kaçırılma olaylarından korumak için alabileceğimiz tedbirlere bir bakalım:

  • Her şeyden önce çocuklarımızla iyi bir iletişimimiz olmalı ki sözümüzü dinleyebilsinler. Bu bağlamda kimlere güvenmeli, kimlere güvenmemeli bunu dile getirebilelim. Küçükken öğretilen ?yabancıların verdiği şekeri alma? yöntemi halen geçerlidir.
  • Yaşlılara yardım etmek, merhamet göstermek kültürel bir değerimiz fakat bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söyleyelim. Tanısa da tanımasa da gerektiği durumlarda yetişkinlerin yardım isteklerini geri çevirebilmeli ve ?hayır? demeyi öğretmeliyiz. Hatta o kişiye yardımı başka bir yetişkinden istemesi gerektiğini söyletebilmeliyiz.

/resimler/2019-3/15/2330385259567.jpg

Aile İçinde Bir Şifre Belirleyin

  • Çocuklarımızla sadece aile bireylerinin bildiği bir şifre oluşturun. Bu yöntem son dönemlerde çocukları korumak için önerilen önemli bir tedbir. ?Annen çağırıyor, baban çağırıyor? tarzında bir söylem ile çocuklarımız kandırıp kaçırmaya çalışan kişi veya kişiler olabilir. Bu durumda çocuğun bileceği şifre o kişi veya kişilere inanıp inanmayacağını gösterir. Bu şifre sadece aile içinde bilinmelidir zira yapılan araştırmalara göre kaçırılan çocukların çoğu tanıdıkları tarafından kaçırılıyor.
  • Çocuklarımıza kaçırıldıklarını belli etmeleri açısından ?imdat, yardım edin, beni kaçırıyorlar? şeklinde bağırmaları konusunda öğütler vermeliyiz. O esnada yakından geçen bir vatandaşın yardımı dokunabilir.
  • Çocuklarımıza kötü niyetli insanların görünümlerinin normal insanlar gibi olabileceğini ve herkese hemen güvenmemeleri gerektiğini anlatmalıyız.
  • Okul çağındaki çocukların çantalarına isim yazmayın. Kaçırma niyeti olan kişi çocuğun ismini biliyor ise kandırması daha kolay olacaktır.
  • Telefon numaralarınızı ve adresinizi ezberletin.

Çocuklarımızı iyi yetiştirelim, onlara sahip çıkalım. Tedbiri hiçbir zaman elden bırakmayalım.