Uyku Probleminin en yaygın 5 hatası

Carousel Fashıon Show Göz Kamaştırdı

Günlük Hayatta Enerjiden Nasıl Tasarruf Edilir

Kadınların Rolünü Güçlendiriyoruz

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar

Saç Bakımında Kilin Önemi

Gülben Ergen Bursalı Hayranlarıyla Buluştu

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?DİYARBAKIR’DAKİ ANNELERE KADIN GAZETECİLERDEN DESTEK

Çocukları PKK tarafından kaçırılan birçok anne seslerini duyurmak istiyor. Bu eylemlerinde annelere destek kadın gazetecilerden geldi.

Çocukları PKK tarafından kaçırılan annelere İstanbul ve Ankara’dan gelen kadın gazeteci ve yazarlar destek verdi. HDP İl binası önünde bekleyen anneleri kadın gazeteciler ziyaret ederek destek olduklarını belirttiler. Bölücü terör örgütü PKK’nın elinden çocuklarını kurtarmak isteyen anneleri dinleyen kadın gazeteciler onların acısını paylaştı. Gazeteciler annelerin seslerinin daha çok duyurulması gerektiğini de belirttiler.

Bu eylemlerinde annelere destek veren kadın gazeteci – yazar Nagehan Alçı ise durumla ilgili şunları söyledi: "Uzaktan bakmakla burada olmak arasında çok fark var. Türkiye'de maalesef her şeyi çok derin bir kutuplaşmaya kurban ediyoruz. Buradaki hakiki çığlığı ne olur buna kurban etmeyin. Siyasi olarak hangi görüşte olursa olsun, evlat acısından daha büyük bir acı yoktur. Çocuğu için çırpınan anneler var, birebir dinlemeye çalışıyorum. Hem erkek hem kız evladı olan annelerin hikayelerini dinlemeye çalıştım. Kaçırılan kız yalnızca 15 yaşında. Çocuklar bir akşam yok oluyorlar ve aileler yaşan ölü haline geliyorlar. Bu isyanın duyulması çok önemli. Çok zor şartlarla buraya gelen aileler var. Hepsi Diyarbakır'da yaşayan aileler değil. Yüreğinin sesini dinleyip, Hacire anayı izleyip gelmiş bir avuç kadından bahsediyoruz. Bu sayının artması ve bu çığlığın duyulması gerekir."

Annelerin Sesini Daha Çok Duyurmamız Gerek

Annelere destek olmak için Diyarbakır’a giden bir diğer isim ise Halime Kökçe. Kökçe, annelerle konuştuklarını ve karşılıklı dua ettiklerini belirtti. Bunun yanı sıra yaşanılan durumla ilgili şunları söyledi: "Hepsi çok acılı. Günlerdir biz de takip ediyorduk ve gelmek için acele ediyorduk. Onlar da seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Tek tek hikayelerini dinleyince hakikaten olayın ciddiyetini anlıyorsunuz. Bir ailenin küçücük 10 yaşındaki çocuğu gitmiş, 5 yıldır haber alamıyorlar. Irak'tan aramışlar, bir çocuğu hapiste ömür boyu mahkum edilmiş ve HDP o çocuğu uyarıyor 'Annene söyle evine gitsin' diyor. O kadın, çocuğunu almak için burada bekliyor. Bu sesi çoğaltmamız gerekiyor. 'Niye HDP binası önündesiniz' diye soruyorlar annelere. 'Biliyoruz buradan irtibatlanarak gittiklerini' diyorlar, gönderildiklerini ya da kaçırıldıklarını. Bu o kadar çıplak bir gerçek ki."

Oğlu teröristlerce kaçırılan bir anne olan Sadiye Gökçe ise yaşadığı acıyı şu sözlerle ifade etti: "Gitsin kendi çocuklarını yollasınlar. Güçleri yetiyorsa Amerika ile savaşsınlar, Türkiye’den ne istiyorlar? O zaman burada yaşamasınlar. Bizim çocuklarımızı getirsinler, biz arkamıza bakmadan gideceğiz. Ciğerim yanıyor. Alsın gelsin şu an beni öldürsünler, kaybedecek bir şeyim yok." 

Televizyon sunucuları, gazeteciler ve yazarlardan oluşan ekipte Nagehan Alçı ve Halime Kökçe haricinde Zeynep Türkoğlu, Gülcan Tezcan, Sevil Nuriyeva, Fadime Özkan, Betül Soysal Bozdoğan, Deniz Kilislioğlu, Meryem İlayda Atlas, Şebnem Bursalı (ATV Ankara Temsilcisi), Hatice Kübra (İnternet Haber Ankara Temsilcisi) ile birlikte 20 kadar gazeteci bulunuyor.