Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Doğum Sonrası Çalışma Hayatına Adapte Olma

oğum Sonrası Çalışma Hayatına Adapte Olma


Hamileyken çalışma hayatından uzaklaşmış olmak işe döndüğümüzde çalışma hayatı adaptasyonunu zorlaştırıyor. Ancak bu durumla nasıl başa çıkacağınızı bilerek hareket ederseniz doğum sonrası çalışma hayatı sizin için hiç de zor olmayacaktır.

 


İşte Önerilerimiz

/resimler/2018-11/24/0926451820824.jpg

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra bütün günleriniz onunla geçmeye başlıyor, aranızdaki bağ her geçen sağlamlaşıyor, birbirinizle daha da bir bütün haline geliyorsunuz. Ama çalışan bir kadın için bir yerden sonra bebeğiyle bütün gününü geçirmekten vazgeçmek ve çalışma hayatı düzenine geri dönmek gerekiyor. Bu zaman yaklaştığında bebeğinizle vedalaşmak her ne kadar zor olsa da bu fikre kendinizi alıştırmanız gerekiyor.

 


Bebekten Ayrıldıktan Sonraki İlk Günleri Atlatmak

Evet biliyoruz ki bebeğinizle bir bütün halinde geçen 9 aydan sonra, doğduğu günden itibaren de hep yanında siz oldunuz. Emzirdiniz, altını temizlediniz, her şeyden önemlisi anne-çocuk bağınızı ciddi anlamda geliştirdiniz. Bu nedenle çalışma hayatına geri döndüğünüzde bebeğiniz olmadan geçireceğiniz ilk günlerin hiç de kolay geçmeyeceğini biliyoruz. Hatta zaman zaman iş yerinde ağlama nöbetlerine tutulabilir, kendinizi duygusallaşmaktan alamayabilirsiniz. Hatta daha da ötesi kendinizi yalnız hissetmeye bile başlayabilirsiniz gün içinde bebeğinizle beraber olmadığınız için. Ama aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey var ki o da bu durumla nasıl başa çıkacağınızı bilirseniz çalışma hayatına, düzenine yeniden ve kolayca adapte olabilirsiniz. Biz de sizler için doğum sonrası çalışma hayatına tekrardan adapte olmanın yollarını araştırdık.

 


Fotoğrafların değerini küçümsemeyin

/resimler/2018-11/24/0927208383961.jpg

 

 

Çalışma hayatına başlamadan önce bebeğinizin şimdiye kadar çekilmiş olan bütün fotoğraflarını toplayın, bakın ve içlerinden bir ya da iki tanesini işe giderken yanınızda götürmek için seçin. Fotoğraflarınız için güzel bir çerçeve seçin hatta isterseniz kendiniz bir el yapımı çerçeve yapın ve fotoğrafları içine güzelce yerleştirin. Çerçeveyi iş yerine giderken çantanıza atıp yanınızda götürmeyi unutmayın. İş yerine gittiğinizde masanızda güzel bir köşe seçin ve çerçeveyi oraya koyun. Çalışmaktan bunaldığınız ve bir tanecik bebeğinizi özlediğiniz zaman, fotoğrafı tam karşınızda olacak ve bir nebze olsun özleminizi giderecek.

 


Süt Odası Talebi

İş yerinde sütünüzü sağma konusundaki taleplerinizi dile getirmekte sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz ancak sütünüzü pompalamak için çalıştığınız yerin lavabosunda kendiniz için rahat ve uygun bir yer bulamıyorsanız şirketinizin insan kaynakları departmanından size bir süt pompalama odası temin etmelerini talep edebilirsiniz. İnsan kaynakları departmanı size size kadınlar tuvaletini adres olarak gösterebilir ancak buna kanmayın. Sizin kendiniz için rahat, uygun ve temiz ve içinde oturmanız için bir yer de olan bir oda göstermelerini talep etme hakkınız var. Çünkü çocuğunuz için süt pompalamak sizin bu dönemler için en doğal ihtiyaçlarınızdan biri ve bu sorunu çözerek iş yerinizi aynı zamanda sizin için rahat bir yer haline getirmiş olacaksınız. Buna ek olarak, çalışma hayatının çocuğunuzla aranıza giren bir engel olmasını da önlemiş olacaksınız.

 


Partnerinizden destek alın

Çalışma hayatına döndünüz, zaten işte tekrardan gün boyu yorulmaya başladınız bunun üstüne bir de akşam eve geldiğinizde bütün anlarınızı bebeğinizle geçirmek sizi çok bitkin düşürecektir. Mesela her gece ağlayarak ve asla uyumayarak uykunuzu bölük pörçük etmesi? Tüm bunları göz önüne alıp düşündüğünüzde hem anneliği hem de iş kadını olmayı bir arada yürütmek size oldukça göz korkutucu gelebilir. Ancak unutmamalısınız ki önceden çalışma hayatında olan kadınlar doğum sonrası işe geri dönmeyip çocuklarıyla ilgilenmeye başladıklarında, hayatını onlara adadıklarında çok daha fazla bunalıyorlar. Bunun için doğumdan sonra en uygun olduğunuz vakti hissettiğinizde çalışma hayatına geri dönmek için elinizden ne geliyorsa yapın. Ancak yine de hem anneliği hem iş hayatını herhangi birinden yardım almadan halletmek çok zor. Bu durumda size en yakın olan kişi olan eşinizden mutlaka yardım almalısınız. Ev işlerinde iş paylaşımı yapmış olun, hatta bazı işlerde eşinizin daha fazla sorumluluk almasını sağlayın ki siz bebeğinizle daha fazla zaman geçirebilin. Aynı zamanda çocuğunuz için çok fazla uykusuz kaldığınızı göz önüne alırsak, dinlenmek için zaman kazanmak adına zaman zaman bebek sorumluluğunu da eşinize verebilir ve kendinize sakin anlar yaratabilirsiniz.

 


Planlı Olun

Planlı bir insan olmak hayatta her zaman işinize yarar. Ancak özellikle bu doğumdan sonra çalışma hayatına geri döndüğünüz süreçte planlı bir kadın olmak size ekstra avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde planlı olarak hem evdeki hem işteki işlerinizi çok daha rahat düzene koyabileceksiniz. Örneğin ev için gerekli olan malzemeleri ihtiyaç listesi haline getirip evde buzdolabının üstüne asabilirsiniz. Bu şekilde eşiniz listeyi görecek ve alışveriş yapacaktır. Bu durumda sizin de evle ilgili kafanızda yer eden yükleri hafifletmiş olursunuz. Bebeğinizden ayrılıp çalışma hayatına döndüğünüz ilk zamanlarda da kafanız çok meşgul olabileceğinden iş hayatında da planlı olmak yine çok işinize yarayacaktır.

 


Sorunlarınızı Paylaşmaktan Çekinmeyin

İş yerinizde geçirdiğiniz vakitlerde çocuğunuzu özlüyor olmanızdan daha doğal bir şey yok. Bu sorunu birileriyle paylaşmadan rahatlayamazsınız. İş yerinde yöneticinizle bu sorunu paylaşabilirsiniz. Yöneticinize karşı açık olun ve çocuğunuzu özlediğinizi söylemekten çekinmeyin. Belki işler o sıralar çok yoğun değilse yöneticinizin size izin vermesi gibi bir durum bile söz konusu olabilir. Böylece çocuğunuzun özlemine doyamadığınız günler çocuğunuza kavuşmak için mesai bitimini beklemenize gerek kalmayabilir.