Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?En Fazla Kadının Bulunduğu 10 Sektör

Kariyer planınızı oluştururken kadınların en çok çalıştığı sektörleri inceleyerek başlayabilirsiniz. Sizler için en fazla kadının bulunduğu 10 sektörü derledik...

Tanınmış araştırma şirketlerinden Harris Interactive tarafından yapılan bir araştırmaya göre, evli çiftlerin %18´i işyerinde tanışıyorlar. Bunun yanında, modern kadınların kariyerlerine daha fazla odaklanması nedeniyle, bu sayı biraz daha artacak gibi görünüyor. Kadın çalışanların en fazla bulunduğu sektörlere bu yazımızdan ulaşabilir ve kariyer planınızı oluştumaya başalayabilirsiniz.

 

10-Havayolu

Havayolu firmaları, ilk hosteleri, 2. Dünya Savaşı döneminde işe almaya başlamıştır. Bu işte çalışacak kadınların dinamik olması gerekmektedir. Havayolu şirketlerinde görevlilerin %80´i bugün hala kadındır. Hava yolu firmaları, hostes alımı yaparken, güzel görünüşlü kadınları seçmeye özen gösterirler.

9-Satış

Güzelliğin ve çekiciliğin satışı artırdığı, çeşitli araştırmalarda kanıtlanmış bir veridir. Mağaza sahipleri de bu yüzden güzel kadınları iş almak istemektedir. ABD´de satışı pozisyonlarının %34´ünde kadınlar çalışmaktadır ve bu oran yükselme eğilimindedir. Ayrıca, ilginç bir veri olarak şunun da belirtilmesi gerekir ki, yine ABD´deki araştırmalara göre, sektördeki mağazaların %28´inin sahipleri de kadınlardır.

8-Restoran Endüstrisi

Dışarıda yemek yemek, özellikle romantik çiftler tarafından sıkça tercih edilmektedir.  Bu yüzden, restoranlarda çalışacak kadınlara devamlı olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Sürekli olarak güler yüzlü ve sıcak kanlı olabilecek kadınlar bu yüzden restoranlarda sık sık tercih edilmektedir. Kadınlar, yemeklerinin %18´ini dışarıda yemektedir. Kadınlar, dışarıda yemeyi sevdikleri kadar, restoranlarda çalışmayı da seviyor.

7-Bankacılık

Kadınların paradan anlamadığı inanışını yıkan en büyük veri, kadınların bankada çalışma oranlarıdır. Bugün hangi bankaya girerseniz girin, kadınların çok yüksek oranda istihdam edildiğini göreceksiniz.  En güncel istatistik raporlarına göre, bankacılık sektöründeki kadınların oranı %70 idi. Bankalar, imajlarına çok fazla dikkat eden kurumlar olduğundan, banka çalışanı kadınlar her zaman bakımlı ve şık görünmelidir.

Bugünlerde bu kadar kadın, bankacılık sektöründe çalışıyorken hala ?Kadınlar paradan anlamaz? sözüne inanan var mıdır acaba? Herhangi bir banka şubesine girin; içerde erkek çalışanlara oranla çok daha fazla kadın çalışan göreceksiniz. Statistics Canada´nın araştırmasına göre 2005 yılında bankacılık sektöründeki iş gücünün yüzde 70´i kadınlara aitti. Ayrıca bankalar imajlarına çok önem verdiklerinden banka çalışanlara sürekli şık ve güzel görünmelidir.

6-Yayıncılık

Son verilere göre, kadınlar erkeklerden daha fazla okuyor. Kadınların yılda okuduğu kitap 9 iken, erkeklerde bu sayı beşte kaldı. Romanların %80´i de kadınlar tarafından okunuyor. Bu da, yayıncılık sektöründe kadınların daha fazla pay sahibi olmasına neden oluyor. Kitap editörlerinin büyük çoğunluğu kadınlardan oluşmaktadır.

5-Halkla İlişkiler

Güzelliğin satışı artırdığını daha önce de söylemiştik. Halkla ilişkiler sektörü, kendisini göstermeyi bilen kadınlarla doludur. İmajın kadınların işi olduğundan şüphe yok. Üniversite eğitimleri sürecinde, iletişim sektöründe staj yapan personelin %64´ünün kadın olduğu görünmektedir.

4-Fitness

Vücutlarına iyi bakan kadınları en kolay bulabileceğiniz yer neresidir? Tabii ki spor salonları.  Spor yapmak için sadece kas gerekmez. Hırs, disiplin ve vücudunu tanımak da spor için önemli faktörlerdir.  2004 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, fitness ve spor endüstrilerindeki pozisyonların %65´i kadınlardan oluşuyor.

3-Kozmetik

Güzelliğin kadınların işi olduğundan şüpheniz yoktur herhalde. Geçmişte kozmetik sektöründe çalışmış ünlülere baktığımızda, Jennifer Love Hewitt, Eva Longoria, Sarah Michelle Gellar gibi isimler görürüz. Dünyanın en güzel kadınlarından olan bu ünlülerin yolu da kozmetik firmalarından geçmişse, bu kadar güzel kadının bu sektörde çalışması istemesi kadar doğal bir şey olamaz.

2-Aktivite Koordinatörlüğü

Aktivite koordinatörlüğü yapan birisi için, gösterişli ve alımlı görünmek bir zorunluluktur. Düğün, parti gibi organizasyonların koordinatörlüğünü yapan kişiler hem her zaman dinamik olmalı hem de her zaman güzel gözükmelidirler. Bu duruma bakınca, bu sektördeki çalışanlarının çoğunun kadın olmasının arkasında yatan nedeni kavramak oldukça kolay olacaktır.

1-Moda

Yazının bir numarasında yer alan sektörü tahmin etmesi zor değil. Tabii ki moda sektörü. Moda sektöründe, şimdiye kadarki sektörlerde saydığımız tüm şartlar gereklidir. Güzellik, güçlü kişilik, sağlam ilişkiler, kendini sunum? Moda endüstrisi süper modeller ve en az onlar kadar çekici kadınlarla doludur. Gücün de seksiliğinden bahsetmemek olmaz.

Kadınların en fazla bulunduğu ilk on sektör bu şekilde sıralanabilir. İşlerin cinsiyete göre ayrıldığı dönemler çoktan geride kaldı. 2007 yılında ortaya konan bir veriye göre, Amerika Birleşik Devletleri´ndeki iş gücünün %47´sini kadınlar oluşturuyor.  Bu oran sürekli olarak artıyor. Kadınlar artık iş dünyasında daha çok var!