Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?En Sık Yapılan Ebeveynlik Hataları-

En Sık Yapılan Ebeveynlik Hataları


Çocuk sahibi olan anne ve babaların son dönemlerde dikkat etmesi gereken hatalar var. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle çoğu çocuğun sosyal medya üzerinden her konuya hâkim olduğunu biliyoruz. Bu konuda büyük görev ebeveynlere düşüyor. Çok fazla üstüne düştüğümüzde de az ilgi görse de sıkıntı yaşayan çok sayıda çocuk vardır. Bu ebeveynlik hataları yüzünden birçok çocuk psikolojisi hastalıkları ortaya çıkmıştır. Bunu ayarlamak için bazı durumları göz önüne alacağız.


Çocuklarımıza Zaman Ayırmalıyız

Çevremizde sıkça karşılaştığımız durumlardan biri çocuk psikolojisinin kötü olduğu durumlardır. Bunların genel sebebi ebeveynlik hataları sayesinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle çalışan ailelerin çocuklarına yeterince zaman ayırmadığı bir gerçektir.  Bazen yorgun olduğumuzdan bazen herhangi bir sebepten ötürü çocuğumuza ayıracağımız zamanı erteliyoruz. Bunun sonucu maalesef iyi olmuyor, çocuk ailesiyle geçireceği zamanı arkadaşlarıyla geçireceği zamandan çok tercih edecektir.
Çocuklarınız henüz küçük yaştayken disiplin etmediğiniz taktirde, ilerde bu konuda zorlanacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü ebeveynden sevgi ve şefkat görmediği için ileri de sorunlara daha farklı açılardan bakacaktır. Uzmanlarında sıkça söylediği gibi çocuklarımızın küçük yaşta disiplin edilerek, sevgi ve saygının öğretilmesi gerekir. Aksi taktirde ileri yaşlarda hayır demeniz onlar için hiçbir ifade etmeyecektir.


Aşağılamaktan her zaman kaçının

Çocuklarımız ile yeterince zaman geçirmediğimizde başına buyruk davranışları artacaktır. Bu durumda ebeveynlik görevini yerine getirmek yerine, çocuğunuzu aşağılamak ya da azarlamak bu sorunu daha da arttıracaktır. Bu yüzden yapacağınız en son şey çocuğumuzu aşağılamak olsun. Bunun yerine çocuğumuzu bütün hataları ile dinlemeli ve yargılamamalıyız. Aşağılanan çocukların kendine olan güveni her zaman için eksik olur. Son yıllarda çocuklarına zaman ayıramayan ve günlük sıkıntılarından dolayı sinir ve stres içesinde çocuklarına olan davranışları çocuklarına sert tepkiler veren ebeveynlik hataları arsında en büyük olanıdır.


Ergenlik dönemi en riskli dönem

Kız veya erkek fark etmeksizin ergenlik dönemlerinde bütün çocukların korktuğu bir döneme adım artmış oluyorlar. Bu zamanlarda en büyük destekçinin anne ve babalara düştüğünü biliyoruz. Kız çocukların annelerine gerek cinsellik hakkında gerekse yaşadıkları büyük değişimde yanlarında olması ilerisi için çok faydalı olacaktır. Kız çocukların adet olması durumu gibi cinsel konularında yaşadıkları sıkıntılarını annelerine anlatan kişiler ilerde sıkıntı yaşamıyor. Bu önemli konuda yalnız kalmak içine kapanık olmaya itiyor. Gerek erkek gerekse kız çocuklarının ebeveynlik hataları ile karşılaşmaması için bu konuları rahatça konuşmalıyız.