Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Ev kadınlarının mı yoksa çalışan kadınların mı ruh sağlığı daha bozuk?

Çalışan kadınların mı yoksa ev hanımlarının mı daha mutlu olduğu uzun yıllardır tartışılmaktadır. Bu konuyu gelin hep birlikte inceleyelim.

Uzun yıllardan beri kadınlar arasında sürekli olarak konuşulan konulardan bir tanesi hiç şüphesiz şudur: çalışan kadınlar mı daha mutlu ve huzurludur yoksa ev kadınları mı? Hangi kadınların daha az stres sahibi olduğunu hep beraber inceleyelim. Pamukkale Üniversitesi´nin Tıp Fakültesi´nde yapılan Halk Sağlığı bölümü araştırma kapsamında çalışmakta olan kadınlar ile ev kadınlarının ruh sağlığı detaylı bir şekilde karşılaştırıldı. Uzun süren bu araştırmanın sonuçları geçtiğimiz günlerde Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından çıkarılan Tıp Dergisinde yayımlanmıştır. Bu yazının devamında da çalışma sonuçlarını hep birlikte inceleyeceğiz.

Çalışma

Yapılan anketler sonucunda ortaya çıkan bazı veriler aşağıdaki gibidir.

 

  • Çalışan ve çalışmayan kadınların ruh hallerinin karşılaştırıldığı bu çalışma Aralık 2012´de yapılıyor. Denizli ilinin Honaz ilçesinde tekstil fabrikasında çalışan yaklaşık 100 kadın ile yine bu bölgede yaşamını sürdüren ve çalışmayan yaklaşık 100 kadın ile tek başına olarak yüz yüze görüşülüyor.
    Bu görüşme sırasında kadınlara öncelikle yaş, cinsiyet, eğitim durumu, hobileri, günlük ortalama uyku süreleri ve ev işlerine ayırdıkları saatler gibi genel konuları içeren 18 soruluk bir özel anket ve içerisinde ruh sağlığı ile ilgili sorular bulunan 12 soruluk ayrı bir anket daha uygulanıyor. Ruh sağlığı içi uygulanmakta olan bu anket çalışan kadınların sadece son 7 günlük ruhsal durumunu belirlemede rol oynuyor. 

Sosyal ve kültürel özellikler

Yapılan anketler sonucunda ortaya çıkan bazı veriler aşağıdaki gibidir.

  • Hem çalışan hem de ev kadını olan kişileri büyük bir çoğunluğu evlidir.
  • Hem çalışan hem de çalışmayan ev kadınlarında alkol kullanımı oldukça düşük seviyededir.
  • Çalışan kadınlar, çalışmayan ev kadınlarına oranla çok daha fazla sigara kullanıyor. Ayrıca yine çalışan kadınlar daha fazla kitap ve gazete okumaktadır.
  •  Çalışmayan ev kadınları; çalışan kadınlara göre daha fazla çocuğa sahip, günde ortalama 8 saat uyuyor ve çok daha fazla ev  gezmelerine gidiyor.

Ev içi iş yükleri

Yapılan anketler sonucunda ortaya çıkan bazı veriler aşağıdaki gibidir.

  • Ev kadınlarına göre çalışan kadınların evlerinde bulunan bakıma muhtaç kişi sayısı daha fazladır.
  • Evinde yaşlı, hasta, engelli ya da çok sayıda çocuk bulunan kadınlar genellikle evlidir.
  • Ev kadınları ev işlerini hafta içi yaparken çalışan kadınlar bu işleri hafta sonu yapıyor. Çalışan kadınlar hafta sonu ortalama olarak bu işler için 3-4 saat ayırıyor.


Ruhsal açıdan çalışan kadın mı yoksa çalışmayan ev kadını mı daha sorunludur?

Hem çalışan hem de çalışmayan kadınlara uygulanan anketler sonucunda ruhsal bozuklukların hem ev kadınlarında hem de çalışan kadınlarda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra detaylı incelenen anket sonuçlarında göze çarpacak bir farklılık bulunmamış ve çalışan kadınlarla çalışmayan kadınların eşit derecede ruhsal açıdan bazı sorunlara sahip olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu araştırmalar daha önce ülkemizde ve diğer ülkelerde yapılan araştırmalar ile benzer sonuçlar ortaya koymuştur. 


Ruhsal sorunlara etki eden önemli faktörler nelerdir?

Yapılan anketler sonucunda ev kadınları ve çalışan kadınlar arasında göze çarpan bir ruhsal bozukluk farkı bulunamamıştır. Bunun yanı sıra bu anketler; çalışan ve çalışmayan kadınların arasında ortak bulunan ruhsal bozuklukların nedenlerini anlamada büyü bir fayda sağlamıştır.

Bekar olan kadınlar evli olan kadınlara göre daha fazla ruhsal bozukluk belirtilerine sahipken aynı zamanda ilköğretim ve daha düşük düzeyde eğitim alanlar da lise ve daha yüksek düzeyde eğitim alanlara göre daha fazla ruhsal bozukluk belirtisine sahip olmaktadır.

Sonuç

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi - Halk Sağlığı bölümü tarafından yapılan ve son derece önemli olan bu anketler birtakım etkenlere bağlı olarak eksiklikler içermektedir. Örneğin çalışan kadınların aynı fabrikadan seçilmiş olması ve ofis çalışanı içermemesi anket sonucunu etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra anketlerin küçük bir şehirde yapılmış olması da bir eksiklik olarak kabul edilmektedir. Metropollerde yaşayan kadınların sosyal güvenceye çok daha fazla önem vermesi, çalışma hayatına daha fazla düşkün olması gibi etkenler de anket sonucu ile yakından ilgilidir.  Ev kadınlarının mı yoksa çalışan kadınların mı ruh sağlıkları bozulmaya daha yatkın sorusuna cevap vermek kadınlar için oldukça uzun süren bir tartışma konusu iken, bu durum yapılan bilimsel araştırmalar ve anketler doğrultusunda daha kesin ve doğru bir sonuç ortaya koymaktadır.