Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?FED Faiz İndirimiyle ABD Hisse Senetleri Düşüş Gösterdi

FED Faiz İndirimiyle ABD Hisse Senetleri Düşüş Gösterdi

 

FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) 31 Temmuz’da toplantısını gerçekleştirdi ve toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimi kararını aldı. Yapılan oylama da bu karar 2’ye karşı 8 oyla kabul edildi. Alınan karar sonrasında fonlama oranı %2-2,25 aralığına çekilmiş oldu. Bu karar ardından FED 11 sene sonra ilk kez faiz indirimi uygulamış oldu.

FED’in yaptığı bu faiz indirimi sonrasında ABD borsasındaki hisse senetlerinde sert gerilemeler gözlemlendi.

S&P 500 Endeksi gün içerisinde en yüksek 3.017,40 puanı görürken, %1,09 kayba uğrayarak 2.980,38 puanla günü kapadı. Nasdaq 100 Endeksi ise %1,19 düşüş yaşayarak 8.175,42 puana inerek günü kapadı.

Haziran ayında gerçekleştirilen toplantıda indirimin sinyalleri verildiği için piyasalar bu ay indirime gidileceği beklentisi içerisindeydi. FED Başkanı Jerome Powell, gerçekleştirilen toplantının ardından basın konferansında konuya ilişkin daha detaylı açıklamalarda bulundu.

İndirime gidilmesinde ki en temel amacın aşağı yönlü risklere sigorta olması açısından önemli olduğunu,  küresel büyüme ve imalatın ABD ekonomisini olumsuz etkilediğini belirtti. Powell, son dönemlerde ticarette yaşanan gerginliklerin ülke ekonomisini etkilediğini ve enflasyonda belirlenen hedeflere ulaşabilmek için faiz indirimine gidildiğini belirtti.

Powell, daha sonraki toplantılarda da faiz indirimlerinin yapılabileceğini belirtirken, bunun uzun dönemli bir indirim döngüsü olarak algılanmaması gerektiğini belirtti. Powell, gazetecilerin Trump’la ilgili sorularına cevap olarak da sorunlara ilişkin kararlar alırken siyasi hiçbir değerlendirmeyi baz almadıklarını da sözlerine ekledi.

Trump, yapılan 25 puanlık faiz indirimi yeterli bulmadığını, kur ve ticaret savaşlarının yaşandığı bu ortamda yapılan indirimin yetersiz olduğunu ve hayal kırıklığına uğradığını ifade etti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada FED kararını değerlendirdi ve daha büyük faiz indirimi çağrısında bulundu. Bunun yanı sıra enflasyon hedeflerine ulaşma konusunda bankadan pek yardım alamadıklarını da belirtti.