Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?İdeal Bakıcı Nasıl Bulunur?

Çalışan annelerin çalışma hayatlarını en çok kolaylaştıracak kişi iyi bir bakıcıdır. Peki ideal bakıcı nasıl bulunur?

?Bakıcı Terörü? adını verdiğimiz rezalet, geçtiğimiz yıllarda evlere yerleştirilen gizli kameralar sayesinde iyice açığa çıkmaya başladı. Bu görüntüleri gören ve çocuklarına bakıcı arayan birçok aile haklı olarak bu konuya kuşkulu yaklaşmaya başladılar. Başta Amerika´da dikkatlice üzerinde durulan bu konu yakın zamanda Türk aileleri içinde üzerinde dikkatle durulan ve dikkat edilmesi gereken bir konu haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri´nde en yoğun şekilde başvurulan sitelerin başında gelen americanbaby.com adresinin Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğini yapmakta olan babyturk.com ile iş birliği yaptık ve bakıcı dünyası ile ilgili merak edilen ve bilinmesini gerekli gördüğümüz tüm konuları derledik.

İz Peşinde

Birçok konuda olması gerektiği gibi, güvenilecek bir bakıcı bulma arayışında da en sağlıklı ve kesin yol, tecrübeler doğrultusunda kesin sonuçlara varabileceğimiz, bilgi sahibi olduğumuz yoldur. Çocuk sahibi olan ve daha önce bakıcı veya bakıcılarla çalışmış olan akrabalarımız, arkadaşlarımız veya güvendiğimiz yakınlarımıza bu konuyla ilgili sorular sormalı ve önceden genel bir bilgi edinmemiz çok önemlidir. Yaşadıkları problemlerden yola çıkarak bizleri nelerin beklediğini anlayabilir ya da bu problemleri yaşamamak için nasıl önlemler alınabilir buna karar verebiliriz. Eğer yakılarımızın bizlere önerebileceği güvenilir bir bakıcı yok ise sık sık zorunlu veya zevki şekilde ziyaret ettiğimiz bölgelerde arayış içine girmek doğru olacaktır. Bu işe alınan bakıcının üzerinde sizin ortama hâkim olmanız yanlış yapma ihtimalini baskılayacak ve daha en baştan hakimiyetiniz sağlamlaştıracaktır. Bunun yanında çocuğunuzu götürmekte olduğunuz doktorun yanında çalışmakta olan hemşireler ve onun yakınları şeklinde yapılacak bir araştırma mantıklı olacaktır.

Ne Kadar Genç Olmalı

Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe, beraber zaman geçireceği bakıcının gençleşmesi doğru bir tercih sayılabilir. Çocuğunuz konuşarak iletişim kurabildiğinde, tuvalet veya açlık gibi ihtiyaçlarını söylediğinde, çocuğunuzla yorulmadan ilgilenebilecek ve sahip olduğu enerjiyi harcarken buna dayanabilecek genç bir bakıcıya sahip olmanız sizin için doğru tercih olacaktır. Ancak çocuğunuz bebeklik dönemindeyse daha tecrübeli bir bakıcı daha doğru olacaktır çünkü bebeğinizin ağlamasından, hareketlerin vb. işaretlerinden neye ihtiyacı olduğunu anlayabilmek için daha önce birçok defa bebek bakmış tecrübeli bir bakıcıya ihtiyaç duyulmaktadır.

İş Görüşmesi

Aklınıza yatan güvenilebilir bir bakıcı bulduysanız bir sonraki aşamada bir işletmede işe alıda yapılmakta olan ciddiyette bir iş görüşmesi yapmalısınız. Bu iş görüşmesi kendi evinizde gerçekleşmelidir. Sizin ne kadar zeki ve duruma hâkim olduğunuzu karşı tarafa hissettirmeniz, karşı tarafın hata yapmama konusundaki sorumluluğunu arttıracaktır. Ayrıca evde yapılacak olan iş görüşmesinde bakıcının ilk tepkilerini ölçebilir ve karar verme aşamasında aklınızda olan soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz. Daha önce yaptığı işleri, kaç çocuk baktığını, problemlerle nasıl başa çıktığını sorup verdiği cevapları aklınızda tartmanızda fayda vardır. Hastalık veya kaza durumlarında neler yapması gerektiğini sorarak daha önceki tecrübelerini ve acil durumlara karşı pratik zekasını ölçmelisiniz. Eğer bakıcı aklınıza yattıysa bu konularda siz de bilgi verebilirsiniz ama yine de siz söylemeden ne yapması gerektiğini bilen bir bakıcı daha tercih edilir olmalıdır. En son aşama olarak işe almaya karar verirseniz bir veya iki referans istemeli ve muhakkak size verdiği referanslarla görüşmelisiniz.

Bakıcıyla İlk Günler

Bakıcı ile her konuda anlaştıysanız, evin kurallarını ona anlatarak sürece devam etmelisiniz. Çok açık ve net şekilde kuralları anlatmalı, kendiniz dahil eve giren herkesin bu kurallara uyduğunu onun anlamasını sağlamalısınız. Evinize sıkça gelen anne, baba veya yakın akrabalarınızı otoritenizi sarsmaması konusunda uyarmalısınız çünkü en ufak bir sorumsuzluk gediği açılırsa bakıcınız yapmasını istemediğiniz davranışlar konusundaki sorumluluk duygusunu azaltabilir hatta kaybedebilir. Bebeğinizi bakıcıya teslim etmeden önce bebeğiniz (çocuğunuz), siz ve bakıcı birkaç gün geçirmelisiniz. Bu çocuğunuzun günlük rutini hakkında bakıcıya yol gösteri olacaktır. Ayrıca çocuğunuz sizin yanınızda, sizin güven duyduğunuz bir insana karşı daha hızlı bir şekilde teslimiyet duygusuna girebilmektedir. Alışma sürecinin hızlanması ilerde yaşanılacak sorunları şimdiden çözerek sonuca sizi daha kolay kavuşturacaktır.

Acil Durumda Aranacaklar

Herhangi bir durumda aranacak kurum veya kişilerin telefon numaralarını bir liste halinde evin kolay erişilebilir bir noktasına koymayı asla ihmal etmemelisiniz.

Bakıcılar Nelerden Hoşlanmaz

50 tane bakıcı üzerinde yapılmış olan küçük bir araştırmadan hareket ederek bakıcıların en çok rahatsız olduğu veya şikâyet ettiği 3 konuyu sizin için sıraladık.

  1. Evin kirli olması
  2. Bakıcıya ev halkının yediğinde farklı bir yemek verilmesi (ya da hiç yemek verilmemesi)
  3. Anne-babanın eve konuşulan ve önceden anlaşılmış olandan çok daha geç saatte eve gelmesi