Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?İlk İş Gününde Asla Söylenmemesi Gereken Sözler-

İlk İş Gününde Asla Söylenmemesi Gereken Sözler


Yeni başladığınız işinizde ilk gün söylediğiniz bir şey, iş arkadaşlarınız ya da yöneticileriniz üzerinde nasıl bir etki oluşturur?

Kötü bir başlangıç yapmamak için duyarlı davranmalı ve erken yorum yapmaktan kaçınmalısınız. İlk izlenimin çok önemli olduğunu ve kötü bir izlenimi unutturmanın çok zor olacağını unutmayın.
İş yerindeki ilk gün, neredeyse herkes için zorlayıcıdır. Tanımadığınız insanlarla çalışmaya başlamak, yeni işle birlikte gelen yeni sorumluluklar, yeni bir ortam ve yeni çalışma sistemi sizi stres altında bırakır ve bu stres altında yanlış şeyler söyleyebilir, büyük potlar kırabilirsiniz. Kimi söyledikleriniz hoşgörüyle karşılanabilir ancak bazı cümleler var ki onları asla söylememelisiniz.
Kısacası, daha ilk günden yöneticilerinizin ve iş arkadaşlarınızın kara listesine girmemek için dikkatli olmanız gerekiyor.


İşte, işin ilk gününde katiyen söylememeniz gereken cümleler:


Eski işimde biz?

/resimler/2019-2/4/1620105719146.gif

 

 

Daha ilk günden, geride bıraktığınız işinizle ilgili konuşmak yanlış. Birincisi, yeni işinizdekiler eski işinizde neler yaşadığınızı merak etmiyor. İkincisi, taze bir enerjiyle yepyeni bir başlangıç yapmak varken niye geçmişten bahsedesiniz ki? İlk gün, dedikodu ve kıyaslama içeren diyaloglardan uzak durun.

 

Ben, ben ve yine ben?

/resimler/2019-2/4/1620295094494.jpg

 

 

 

Devamlı olarak kendisinden birinden kimse hazzetmez, bu sebeple de ilk iş gününde ?´Ben´´ kelimesini kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz, aksi halde daha ilk günden iş yerindeki insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Zaten zaman içinde kendinizi ifade etme fırsatı bulacaksınız, bırakın iş arkadaşlarınız sizi zaman içerisinde tanısın.

 

Ne zaman zam alırım?

/resimler/2019-2/4/1621429002200.jpg

 

 

 

Bu soruyu daha ilk günden herhangi birine sorarsanız, fazlasıyla cüretkar davranmış olursunuz. Henüz yeni başladığınız, performansınızı göstermediğiniz yeni işinizde ilk günden zam konusunu gündeme getirirseniz, sorgulayan bakışlarla karşılaşırsınız. Böyle bir soruyu doğru zamanda muhatabına sormalısınız.

 

Cumaları biraz erken çıkmam gerekebilir.

Eğer bu konuyla ilgili önceden bir anlaşmaya varmamışsanız, ilk gününüzde böyle bir şeyi söyleyip sonra da insanlardan sizi sevmelerini beklemeyin. Geçerli bir sebebiniz olabilir ancak unutmayın ki o iş yerinde yenisiniz ve henüz kimseyi tanımıyorsunuz, böyle bir ayrıcalık talep etmeniz saygısızlık olarak görülebilir.

 

Ben bu şekilde öğrenmedim.

Size işi anlatan insana söyleyebileceğiniz en kötü cümle bu olur. İşlerinizi, daha önce öğrendiğiniz yöntemle daha iyi yapabileceğinizi düşünüyor olsanız da böyle bir ifade kullanmaktan kaçınmalısınız. Unutmayın, iş arkadaşınız size iş öğretmek için uğraşıyor ve iş yaşamınızda ona ihtiyaç duyacaksınız; negatif bir başlangıç yapmayın.

 

Mesaiye kalıyor muyuz?

/resimler/2019-2/4/1622229315470.jpg

 

 

 

Daha ilk günden mesai konusuyla ilgili sorgulama yapmanın pek mantıklı olduğunu söyleyemeyiz. Zaten iş görüşmesi sırasında koşulları konuşuyor, bu doğrultuda karşılıklı anlaşma yapıyor ve iş teklifini kabul ediyorsunuz. İlerleyen zamanlarda bir hoşnutsuzluğunuz olursa bunu tabii ki belirtebilirsiniz ancak bunu ilk günden söylerseniz insanlar sizin çabuk sıkılan ya da odaklanma sorunu yaşayan biri olduğunuzu düşünebilir.

 

Çok uykusuzum.

İlk gün heyecanlı ve istekli görünmek, pozitif bir başlangıç yapmak ve iştekilerle güzel bir iletişim kurmak açısından oldukça önemli. İlk günden uykusuz ve bitkin olduğunuzu söylemeniz, işe olan isteğinizin sorgulanmasına yol açabilir. Bu yüzden heyecandan uyuyamamış olsanız bile bunu dile getirmekten kaçının.

 

Canım pardon, bir şey sorabilir miyim?

Canım, tatlım, bebeğim gibi hitapları daha ilk günden kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Bunları kullanmanız, herkese kendini sevdirmeye çalışan birisi gibi algılanmanıza yol açabilir. Doğru olan, zaman içerisinde ilerleyen samimiyettir.

 

Şu kadın biraz çok mu konuşuyor?

/resimler/2019-2/4/1623154628961.jpg

 

 

 

İlk gün yapacağınız en yanlış şeylerden biri, dedikodu yapmaktır. Yeni tanıştığınız insanlar hakkında dedikodu yapmak, onları yargılamak, hiçbir yerde ve hiçbir durumda doğru değildir. İnsanlara zaman tanıyın ve ilk izleniminizi dillendirmeyin.

 

Eski yöneticimi sevmezdim.

Eski işinizde yöneticinizle problem yaşamış olabilirsiniz ancak yeni başladığınız işte bu bilgiyi daha ilk günden dillendirmeniz hem gereksiz olur hem de insanların sizin hakkınızdaki ilk izleniminin olumsuz olmasına yol açar. Yeni başlangıçlar, deneyimlerden ders çıkartılıp yeni adımların atıldığı bir süreç demektir. Yeni işinizde, eski işlerinizle alakalı negatif bir şey söylememeye çalışın.