Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

İş görüşmelerine giderken çoğumuzun en çok çekindiği konu İngilizce mülakat aşamasıdır. Genellikle adaylar İngilizce mülakata girecekleri zaman çok gergin ve stresli olurlar. Peki İngilizce mülakatlarda dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

Günümüzde İngilizce artık çoğumuzun ikinci ana dili konumunda. Evrensel bir dil olduğu için ne kadar hâkim olursak bize dönüşleri o kadar olumlu. Artık iş alımlarında hatta yurt dışında bir okula gitmek istediğimizde dahi mülakatlar İngilizce yapılmakta.  IK uzmanlarının yapacağı bizleri hayli vermekte. Bunun için küçük tüyolara dikkat etmekte fayda var. Bunu beş madde ile özetledik.

Dürüst davranın

İngilizce mülakatlar bizleri gerdiği için genellikle yanlış beyanlarda bulunabiliyoruz bu durumun biri tercih etmelerine sebep olacağını düşünüyoruz fakat bunun bize faydadan çok zararı var. İngilizce seviyenizi yüksek söylemeniz size fayda sağlamayacaktır. Seviyeniz ne ise onu söyleyin. Aksi takdirde bunu mülakatı yapan IK uzmanları anlayacaktır. Anlamaları halinde bu hoş bir izlenim bırakmayacak hatta sizi doğru bir çalışın olma yolundan fazlasıyla uzaklaştıracaktır.

Mülakat öncesi cevap ezberlemeyin

Birçoğumuzun yaptığı hata mülakata girmeden önce cevapları ezberlemek. Bu ilk başta cazip ve iyi bir fikir olarak gözükse de kafamızı karıştıracak bir yoldur. Ezberlediğiniz cevapların ya da metinin dışında bir şey sorulduğunda heyecanlanmamıza ve bocalamamıza sebep olacaktır. Bu sebeple ezberlemek iyi bir yol olmayacaktır. Temel şeyleri bilmek ve bu doğrultuda doğaçlama yapmak çok daha iyi bir yol olacaktır.

/resimler/2019-2/24/1642259221844.jpg

Kusursuz olmak için uğraşmayın

Adayların en büyük hatası kusursuz görünmeye çalışmaktır. Unutmamak gerekir ki aksanımız bir İngiliz kadar iyi olamaz. İyi bir gramer bilgimiz olmayabilir. Adaylar akıcı İngilizce konuşayım derken komik bir duruma düşebilir hatta bu imaj zedelenmesine sebebiyet verebilir. Unutmayalım ki bu bizi ana dilimiz değil ve haliyle bir İngiliz kadar iyi ve güzel aksanlı konuşamayız. Mülakata giren uzmanlarda bu durumu bildiği için bizim rol yaparak kusursuz gözükmeye çalışmamız fazlaca gülünç olacaktır.

Vakalara çalışın

Cevapları ezberlememek gerek ama çıkacak soru tarzları üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu alanda daha önce sorulan sorulara yönelik vaka çalışması yapmanız sizlerin yararına olacaktır. Böylece soru tarzlarını gördükçe hem heyecanınız azalacak hem de aklınızda bir fikir oluşacaktır. Vakaları bilmek en azından sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Psikolojik olarak rahat olduğunuz takdirde daha net cevaplar verebilirsiniz.

Alanınızdaki terimleri bilin

Kusursuz bir İngilizce aksanınız ya da gramer bilginiz olması gerekmez fakat alanınızdaki terimlere hâkim olmanız gerekir. Bu size hem mesleki olarak statü kazandıracaktır hem de mülakatta sizin ön plana çıkmanıza sebep olacaktır.