Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?İş Görüşmesinde Görgü Kurallarının Önemi

Bir iş görüşmesinde sadece o iş ile ilgili bildiğiniz bilgilerinizi değil aynı zamanda birçok özelliğinizi ölçerler.

İş görüşmeleri hakkında tek bilmeniz gereken, nasıl CV hazırlanacağı ya da kendinizi nasıl tanıtacağınız değildir. Bunlar tabii ki önemli bilgilerdir fakat iş görüşmeleri hakkında en çok bilmeniz gerekenlerin başında görgü kuralları gelir. Eğer yüz yüze görüşme sırasında kötü bir profil çizerseniz, bilgi ve donanım anlamında yeterli olsanız bile işe alınmanız zorlaşacaktır. Kimse görgü kurallarından yoksun biriyle çalışmak istemeyecektir. Bu yüzden mutlaka iyi bir imaj sunmalı ve hal ve hareketlerinize dikkat etmelisiniz.

İyi Giyinin

Giyim, iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında gelmektedir. Bazı firmalarda giyim serbest olsa da, birçok işyerinde hala kıyafet kuralları vardır ve işinize uyacak kıyafetler giymeniz beklenir. Bu yüzden, işe uygun giyinecek biri olduğunuzu iş görüşmesinde mutlaka belli etmelisiniz. Spor tarzda kıyafetler, çok kısa etekler, sandalet gibi ayakkabı çeşitlerinin iş görüşmesinde pek yeri yoktur.

Kıyafet konusunda en önemli faktörlerden birisi de temizliktir. Kıyafetlerinizin şık olması kadar temiz olması da son derece önemlidir. Ayakkabılarınız mutlaka boyalı olmalıdır. Pantolonunuzun ütüsü yerinde olmalıdır. Üzerinize seçtiğiniz kıyafetler, vücudunuza oturmalıdır. Saçlarınız dağınık olmamalı, tırnaklarınız kesilmiş olmalıdır. Ayrıca aşırı makyaj ve aşırı parfümden kaçınmak gerekir.

Beden Dili Önemli

Görüşmede en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de beden dilidir. İş görüşmesi yaptığınız kişiyle ilk karşılaşmanızda, onu mutlaka hafif bir gülümseme ile selamlayın. Ayrıca, güven veren bir el sıkma ritüeli gerçekleştirin. Gereğinden kibar ve sadece parmakları uzatarak yapılan bir el sıkma, kötü bir izlenime sebep olur. Göz kontağını bırakmamaya da dikkat edin. Söylediklerinizde inandırıcılık olsun.

Oturuşunuz sabit olmasın ve suratınızda her zaman bir ifade olsun. Mimiksiz bir şekilde oturmamaya çok dikkat edin. Bu, sizin sıkıcı biri olduğunuz izlenimini bırakabilir. Ya da görüşmeden sıkıldığınız da düşünülebilir. Gülümseyin. Gülümsemek karşınızdaki insanı her zaman iyi etkiler. Konuşurken doğru tonlamaları kullandığınızdan emin olun. Jest ve mimikleriniz itici olmamalı.

Uymanız gereken bir başka kural da, dakik olmak ve görüşmeye doğru zamanda gelmektir. İş görüşmesine geç kalan biri hakkında, birçok işverende, işe de sık sık geç kalacağınız izlenimi oluşturur. Bu yüzden, görüşmeye gideceğiniz yerin yolunu mutlaka öğrenin ve her zaman çıktığınızdan daha erken şekilde evde çıkın. Görüşme vaktinden biraz önce ofiste olun ki, düşüncelerinizi sağlamlaştırın ve konsantre olun.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer noktaysa, insanlara isimlerini kullanarak hitap etmektir. Danışmadaki görevlinin eğer yaka kartı varsa, ona ismiyle hitap edin. Görüşmeciniz kendisini tanıttığında, görüşme sırasında ona ara ara ismiyle hitap edin.

Sofra Kurallarını Bilin

Son zamanlarda birçok şirket, iş görüşmelerinin daha sıcak bir ortamda gerçekleşmesi için, görüşmeleri öğle yemeği sırasında yapmaktadır. Böylece daha dostça bir ortam oluşturulmuş olur. Fakat, böyle bir ortamda görüşme yapıyor olsanız bile, iş görüşmesinde olduğunuzu unutmamalısınız.  Unutmayın ki, ağzınızdan çıkan her şey kaydediliyor ve herkes sizi dinliyor. Yemesi kolay bir yemek söylemeye dikkat edin. Sohbet etmeyi mümkün olduğunca deneyin. Fazla laçka görünmemek için gereksiz şakalardan kaçının. Bu yemeğin yenmesinin sebebinin, sizin iletişim yeteneklerinizi değerlendirmek olduğunu unutmayın. Burada asıl amaç, siz işe başladıktan sonra, sadece işverenlerinize değil, müşterilere de nasıl davranacağınızı ölçmektir. Bu yüzden, şirketle ilgili bol bol sorular sorun, pozisyonu merak ettiğinizi gösterin.

Karşı Tarafa Güven Verin

Fazla özgüven gibi, fazla alçakgönüllülük de olumsuz bir imaj oluşmasına sebep verebilir.  İşin altından kalkabileceğinize dair bir özgüven veremezseniz, görüşmeyi yaptığınız kişi, sizin şirkete fayda getirmeyeceğinizi düşünecektir. Sorulara kendinizden emin bir şekilde ve anlaşılır cevaplar verin. Geçmişteki başarılarınızdan bahsetmeye çekinmeyin.  Genel geçer cevaplar vererek şüphe oluşturmayın. Kesin cevaplar vermek çok önemlidir.

Abartmalara girmeyin

Kendinizi olduğunuzdan fazla göstermek ve hatta ara ara, zararsız olabileceğini düşündüğünüz küçük yalanlara başvurmak, sandığınızın aksine oldukça tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Karşınızdakinin, bu işin uzmanı olduğunu ve bu tip yalanları kolayca yakalayabileceğini kesinlikle aklınızdan çıkartmayın.