Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Kadın Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinen 10 Bilgi-

Kadın Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinen 10 Bilgi


Bildiğimiz gibi kadın sağlığı hakkında çok fazla bilgisiz kadın vardır ve bu kadınların yaşadığı birçok problem farkında olmadan bizi etkilemektedir. Herkesin doğru bildiği yanlışların, hayatımızı büyük ölçüde etkilediği bir gerçektir. Özellikle evli veya düzenli bir ilişkileri olan kadınların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu problemleri bilerek ve ona göre davranarak ortadan kaldırmak mümkündür. Kadın sağlığının bozuk olması demek sağlıksız bir çocuk doğurması anlamına da gelebilir. Bu yüzden bu problemlerin ne olduğu ve neler yapılabileceğimizi şu şekilde sıralayabiliriz:


1)Çoğu kadının doğru sandığı yanlışlardan birisi de genital uçuk problemidir.

Bu problemin önemsizdir hastalık olduğunu düşünen çok sayıda kadın vardır. Fakat bu durum her kadının yaşayabileceği büyük problemler haline gelebilir. Çünkü genital uçuk bir herpes virüsü değil, bir VIN ya da Vulva Intraepitelyal Neoplazi virüsü olabilir. Ve bu virüslerde uçuk yaralarından hatta bu uçukların sıvılarına bile en ufak teması halinde birçok organa zarar verebilir. Özellikle gözler gibi çok daha büyük sorunların ortaya çıkacağı organlara sıçrama yapabilir. Genital uçuk kadın sağlığı açısından hamilelik dönemlerinde ortaya çıktığı sürede doğacak bebeğe kadar bulaşma ihtimali vardır. Ve tabi ki bebeğin sağlığını tehlikeye atarak hayatı boyunca yaşayacağı problemlerle uğraşmak zorunda kalacaktır.


2) Son zamanlarda herkesin yanlış bildiği bir diğer problemde doğum kontrol hapının yan etkilerinin önemli olmadığıdır.

/resimler/2018-12/20/1600074147775.jpg

Aslında doğum kontrol hapının etkileri birden fazladır bu problemleri şu şekilde söyleyebiliriz:
Damar hastalığı oluşma riski,
35 yaş üstü kişilerin birçok organını olumsuz etkisi,
Sigara kullanan kişilerin cinsel organlarına zararı,
Karaciğer hastalığı olan kişilere olumsuz etkisi,
Bunun gibi ve daha fazla probleme sebebiyet vermemek için doğum kontrol hapı kullanılmaması önerilmektedir.


3) Çevremizde sıkça duyduğumuz HIV virüsüne sahip kişilerin sadece cinsel yolla bulaştığı bilgisi doğru değildir.

/resimler/2018-12/20/1600535242345.jpg

 

 

 

Bu virüs birçok şekilde bulaşma ihtimaline sahiptir. Hiç düşünülmeyecek bir yol havuzda bulaşma ihtimali, toplu alanlarda veya kalabalık mekanlarda rastlanmaktadır. Ciddi bir tehlike yaratacak bu önemli virüs birçok insanın hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Bir diğer bulaşma yolu da kan yoludur, kan yoluyla bulaşan HIV virüsü her zaman kansere sebep olacağı anlamına gelmemektedir. Bu virüsten korunmak için yapmamız gereken şey HPV aşısı yaptırmaktır. Bu aşıyı 9-12 yaş aralığında yapmak gerektiği söylenir fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre 43 yaşına kadar yapılabileceğidir.


4) Tampon kullanmanın kadın sağlığı açısından büyük tehlikesi vardır.

Çoğu kişinin bu konuda söylediği tehlikesinin olmaması bilgisi doğru değildir. Kadın sağlığına büyük bir zararı olan tampon, her ay tekrar eden adet kanının dışarı çıkmasını engelleyerek vajinanın içerisinde emilerek büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Yanlış kullanılan tampon vajina içerisinde kirli kanın emilmesi sonucu toksik şok sendromu adında bilinen ölümcül bir sorunun başlamasına sebebiyet vermektedir. Tampon kullanan kadınların yapması gereken kanama sıklığına göre tampon tercihi yapmalarıdır.


5)HPV aşısının yapılması rahim kanseri açısından herhangi bir önlem olmadığını çoğu kişi bilmemektedir.

Yanlış bilinen bu kadın sağlığı açısından önemi büyük olan rahim kanserlerine karşı HPV aşısının yapılması koruma sağlar. Fakat bununla birlikte net bir sonuç almak için pop smear testi yapılması gerekir.


6) Her kadının şüphelendiği durumlarda mutlaka yaptırması gereken mamografi genetik faktörler ve göğüs yapısının dikkat edilmesi doğrultusunda herhangi bir sınır olmaksızın yapılmalıdır.
Yanlış bilinen bu bilginin de söylenildiği gibi 40 yaş sonrasında yapılmasına gerek yoktur.


7) Sıkça karşılaştığımız durumlardan biri olan pelvik konjeksiyon sorunu aslında kadın hastalığı ile ilgili bir durum değildir.

Bu pelvik konjeksiyon aslında alt karın ve kasık bölgelerinde hissedilen bir ağrı olmaktadır. Bu kadın sağlığı ile ilgili bir durum olmadığı gibi jinekolog bölümüne ait değil de kalp ve damar hastalıkları bölümüne gidilerek tedavisi yapılmaktadır.


8) İlişki sırasında veya sonrasında görülen kanama çoğu zaman ihmal edilir.

Önemsiz olarak görülen bu durum büyük hastalıklara yol açacağı bir gerçektir. Cinsel ilişki sırsında yaşanan yırtılmaların sebebidir aslında bu kanamalar. Bu kanamalar devam ettiği sürede HIV, AIDS, yumurtalık kisti ve rahim ağzı kanseri gibi birçok büyük sağlık problemlerine yol açabilir.


9) Vücudumuzda suyun azalması demek kalp ve tansiyon hastalıklarının olduğu anlamına gelir ve bunların sonucunda enfeksiyon ve kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkar.


İdrar kaçırmak istemeyen kişilerin az su içmesi yanlış ve olmaması gereken bir durumdur. Kadın sağlığı açısından önemli olan bu idrar kaçırma durumu ilişki sırasında gerçekleştiğinde karşı tarafı da etkilemektedir. Bu yüzden mesaneyi uyaran yiyecekler ve içecekler içmemeye dikkat etmeliyiz.


10) Öpüşmek, birçok hastalığın bulaşma yollarından biri olup çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
Yanlış bilinen öpüşme ile hastalık bulaşmaması bilgisi yanlıştır. Öpüşme ile bulaşan hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:


Ateş,
Boğaz ağrısı,
Lenf düğümlerinde şişlik,
Infeksiyöz monoklüz,
Diş eti iltihabı,
Farenjit,
Gibi birçok hastalık öpüşme ile bulaşan hastalıklardır.
Gördüğümüz gibi özellikle kadın sağlığı açısından büyük etkileri olacak önemsiz görülen bilgilerin, aslında hayatımız için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Kulaktan doğma bilgiler yerine doktor kontrolü altında düzenli olarak muayene olmamız gerekir.