Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Kadınları El Üstünde Tutan 8 Şirket -

Kadınları El Üstünde Tutan 8 Şirket


Yazar: Çiğdem Çalık
Çalışan kadınlar, öyle bir şirket hayal ediyorsunuz ki; iş seyahatine gidecekseniz çocuğunuzla ilgilenmesi için bir bakıcı buluyor, çalışma programınızı istediğiniz gibi ayarlama imkanı veriyor, kariyer yolculuğunuzda önünüzü açıyor ve asla ayrımcılık yapmıyor. Ayrıca doğum izninizin süresini uzun tutuyor, sağlık ve çocuk bakımıyla ilgili tüm problemlerinizde size destek veriyor. Kulağa gerçekleşmesi imkansız bir hayalmiş gibi geliyor, değil mi? Ancak değil. Bu söylediklerimizin hepsini yapan şirketler mevcut.

Kadın olmak, hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da oldukça zor. Hele ki evli ve çocuk sahibi kadınlar için iş hayatı daha da zor. Evin yükünü genelde kadınların üstlendiği ülkelerde (Türkiye de bu ülkelerden biri) kadınların iş yerindeki mesaisi bittikten sonra çalışma temposu evde de sürüyor ve bu yüzden kadınlar iş hayatında kısa sürede kendilerini tüketiyor.
Forbes Dergisi´nin gerçekleştirdiği uluslararası araştırma ise, bu problemlere karşılık 2015 senesinde kadın çalışan sayısı yüksek olan ve kadınlara önem veren bazı şirketleri listeledi.


İşte karşınızda, kadına değer veren uluslararası şirketler!

 

1. Abbott

/resimler/2019-2/5/0919318776200.jpg

 

 

 

Şirketin %47 oranında kadın çalışanı var, yönetici konumunda bulunan kadınların oranı da %42. Kadın çalışanlarına önem veren Abbdott şirketi, ayrımcılık yapmaktan kaçınıyor. Abbott şirketinde doğum izni, senelik izin sürelerine dikkat edilmiştir; tatiller uzundur. İş seyahatine çıkmanız gerekiyorsa çocuğunuzun bakımı şirket tarafından üstleniliyor. Sağlık hizmetlerinin de kadınlar için geniş kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz.

 


2. Ernst&Young

/resimler/2019-2/5/0919485651434.jpg

 

 

 

Kadın çalışanların ve yönetici konumundaki kadınların toplam oranı %46. Şirkette çalışan bir kadının, doğum yaptıktan sonra tam 14 hafta ücretli izne çıkma hakkı var. Ayrıca bu izne erkekler de çıkabiliyor. Esnek çalışma saatleri bulunan şirkette çalışanlar programlarını iş tempolarına göre ayarlayabiliyor. Doğum yapmanız ya da evlat edinmeniz durumunda, size verilen yasal iznin ardından huzurla işinize dönebilirsiniz.

 

3. General Mills

/resimler/2019-2/5/0920062526678.jpg

 

 

 

Kadın çalışanların ve yönetici konumundaki kadınların oranının toplamda %40 olduğu General Mills, kadın çalışanlarına çok değer veren şirketlerden biri. Hatta şirket bu sebeple United Nations Women´s Empowerment Principles isimli belgeyi de imzaladı. İş yerinde kadın-erkek eşitliğinin vurgulandığı bu belgede kişisel gelişim ve eğitim de desteklenmekte. United Nations Women´s Empowerment Principles´e imza atan şirketler, kadın çalışanlarıyla ilgili yaptıkları uygulamaları devamlı olarak raporlama mecburiyetinde.

 

4. Johnson & Johnson

/resimler/2019-2/5/0920295183408.jpg

 

 

 

Şirket içi çalışan anketlerinde daima yüksek puanlar alan Johnson&Johnson, çalışanlarına pek çok avantaj sağlayan bir şirket. Bir kadın olarak esnek çalışma saatleri programını tercih edebilir, böylelikle kendi çalışma saatlerinizi kendiniz ayarlayabilirsiniz.
Şirketin %47´si, yani neredeyse yarısı kadın çalışanlardan meydana geliyor. Şirketteki kadın yöneticilerin oranı da aynı şekilde oldukça yüksek: %40 civarında.

 

 


5. KPMG

/resimler/2019-2/5/0920468778731.jpg

 


Bu şirket, çalışanlar arası eşitliği ve yüksek çalışma standartları ile ön plana çıkıyor. Hayatın çalışmaktan ibaret olmadığını düşünen ve bunu internet sitelerinde de belirten şirket, bu sebeple çalışanlarının aile, hobi veya eğitim için zaman ayırmalarına imkan sağlıyor. Hatta KPMG, çalışanlarına bu noktada zamanla birlikte fon da ayırıyor.
Kadınların yaratıcı zekasına güvenen şirket, her alana kadın yöneticiler yerleştiriyor. Çalışanların yarısının kadın olduğu şirkette %36 oranında da kadın yönetici bulunuyor.

 

6. Marriott

/resimler/2019-2/5/0921070809198.jpg

 

 

Meşhur oteller zinciri Marriott´da kadın çalışanların oranı %46, yönetici konumundaki kadınların oranı ise %40.
Kadın veya erkek fark etmez, Marriott´da çalışan olmanın en güzel tarafı kuşkusuz ki şirketin sunduğu bazen bedava, bazen de aşırı hesaplı olan tatil teklifleri.
Şirket, harika bir ödüllendirme politikasına sahip; çalışmanız daima ödülle taçlandırılıyor. Aile odaklı bir şirket olan Marriott´da bir kadın çalışan doğum yaptığı zaman sağlık hizmetleriyle birlikte bakım hizmetleri de devreye giriyor. Yani kısacası, bu şirkette çalışan bir kadınsanız, anne olduğunuz zaman fazlasıyla destekleniyorsunuz.

 

 


7. MassMutual Finance Group

/resimler/2019-2/5/0921265809602.jpg

 

 

 

Şirket %56 gibi yüksek bir oranda kadın çalışana sahip, yönetici konumunda çalışan kadınların oranı ise %32. Doğum yaparsanız, masraflarınız şirket tarafından ödeniyor. Kapsamlı bir sağlık sigortası yapıldığı için, check-up´ın da da dahil olduğu tüm sağlık hizmetlerinden yararlanma fırsatınız var. Hamilelik masraflarının ve gerçekleşebilecek komplikasyonların da bu sigorta dahilinde olduğunu belirtelim.

 

8. Procter&Gamble

/resimler/2019-2/5/0921455184971.jpg

 

 

 

%39 oranında kadın çalışana sahip olan şirketin güzel uygulamalarından bahsetmek istiyoruz.
Procter&Gamble şirketinde var olan ?´flexGomp´´ uygulaması sayesinde vergilerinizi dilediğiniz zaman tatile dönüştürebiliyorsunuz.

Şirkette spor yapmak isteyen tüm çalışanlar için fitness ve spor programları var.

Bu şirkette çalışırken evlat edinmeye karar verirseniz danışmanlık hizmeti, esnek çalışma saatleri ve evden çalışma fırsatı gibi avantajlardan yararlanabiliyorsunuz.

Şirkette uygulanan muazzam bir yaptırım var ki, onu en son söylemek istedik. Bu şirkette doğum iznine hem anne hem de baba çıkabiliyor. Yani kadın illa ki çocuğuna bakmak için kariyerine ara vermek zorunda kalmıyor; kadın işine devam ederken erkek evde bebeğin bakımıyla ilgilenebiliyor.