Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?KAGİDER Başkanı Sanem Oktar: ?Türkiye´de kadın girişimci sayısı çok az?-

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar: ?Türkiye´de kadın girişimci sayısı çok az?


BUİKAD, Zirveden Gelen Topuk Sesleri paylaşım toplantılarının otuz dördüncüsü gerçekleştirildi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar konuk oldu.


BUİKAD, Zirveden Gelen Topuk Sesleri paylaşım toplantılarının otuz dördüncüsünde Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar´ı konuk olarak ağırladı.
Dernek 2002 yılında, 37 kadın girişimci tarafından kuruldu. Misyonları ise kadın girişimciliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek. Derneğin bugüne kadar yürüttüğü projelerden bahseden başkanı Oktar, sunumunu yaparken hangi alanlarda çalıştıklarından ve kullandıkları stratejik yol haritalarından bahsetti. Oktar, kamu, özel sektör, akademi ve sivil toplum işbirliğinde kadınların iş hayatında olma tutkusunu artırmak için çabaladıklarını belirtti. Temel hedeflerinin ise kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesini sağlamak olduğunun altını çizdi. Sunumuna ayrıca her yıl gerçekleştirdikleri başarılı ve faydalı uygulamaları, ulusal ve uluslararası platformlarda paylaşım yöntemlerini anlatarak devam etti. Oktar, KAGİDER´in en büyük başarılarından birinin 2002´de yüzde 2 olan kadın girişimci sayısının bugün yüzde 9 olmasının olduğunu söyledi.

Türkiye´de toplam girişimcilerin yalnızca yüzde 8´inin kadın olduğunu belirten Oktar, "Kadın girişimcilerin daha fazla olması gerekmektedir. Kadın girişimci olmak zordur. Kadına genellikle yapamazsın diye baskı oluşuyor. Bizim gibi dernekler de buna dair eğitimler veriyor. Hükumetlere bu konuda yön gösteriyor. Türkiye´nin geneline baktığınız zaman iş gücüne katılan kadınları yüzde 33´e tekabül ediyor. Bu anlamda Bursa potansiyeli olan bir şehirdir. Diğer illere göre daha çok kadın istihdamında bulunmaktadır" dedi.

Türkiye´nin zorlu bir süreçten geçtiğini belirten BUİKAD Başkanı İpek Yalçın ise bu konu hakkında, "Türkiye ekonomisiyle ilgili dış yatırımcıya güven veren bir siyasi ve ekonomik ortam oluşturmalıyız. Yüksek teknoloji üretimini ve dolayısı ile buna uygun eğitim sistemini desteklemek, katma değeri yüksek ürünler üretmek ve rekabet gücümüzü yükseltecek politikalar geliştirmemiz gerekmektedir" şeklinde konuştu.
Yalçın, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yalnızca Türkiye´ye özel bir problem olmadığını, tüm dünyada bu konu hakkında mücadelenin devam ettiğini vurguladı. Ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sunmak için çalışmalarına hızla devam ettiklerini de ekledi. Eğitimde 2023 vizyonu çalıştayının umut verici olduğunu söyleyen İpek Yalçın, bu yaptıkları çalışmaların diğer bakanlıklarda da başlatılarak, devlet-üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde yerli üretim için önemli adımlar atılmasını beklediklerini söyledi.

BUİKAD üyeleri ve Bursa İş dünyasın temsilcilerinin yoğun katılım sağladıkları etkinlik, kadının ve kadın istihdamının desteklenmesine yönelik tavsiyeler ve girişim dünyasına dair yapılan paylaşımlarla sona erdi.