Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Kalorifer Üzerinde Kıyafet Kurutmak Doğalgaz Faturasını Nasıl Etkiler?

Özellikle kış aylarında kalorifer petekleri üzerinde kıyafetlerimizi kuruturuz. Peki bu durum faturalarımızı ve sağlığımızı nasıl etkiliyor? Gelin hep birlikte göz atalım...

Ülkemizde artık her ilçe hatta ilçede doğalgaz kullanılıyor. Kullanım kolaylığı ve konforu da beraberinde getiriyor. Her odada kalorifer peteğinin bulunması eskiye nazaran büyük bir avantaj.

Son jenerasyon sobayı bilmez ama tabi ki sobanın verdiği haz çok ayrıdır. Isınırsın, üzerinde çayını yemeğini yaparsın hatta kış gelir üzerinde kestane pişirirsin. Bütün bunlar kalorifer ile yapması zor hatta imkansız şeyler. Soba yer ve temizlik açısından dezavantaj iken kalorifer bu noktada konforu sağlıyor.

Geçmişte ve günümüzde evin hanımlarının hem sobada hem de kalorifer de yapabildiği bir şey var o da üzerinde kıyafet kurutmak. Eskiden sobanın borusuna takılabilen metal bir askılık formatında bir aparat vardı ve oraya asılan çamaşırlar çarçabuk kudurdu. Şimdilerde ise kıyafetler kalorifer peteklerine serilmekte.

Peki bu durum doğalgaz faturamıza nasıl yansır?

Doğalgazlı evlerde oturmak konforlu gözükse de bazı küçük hamlelerle hem konforu arttırmak hem de tasarruf sağlamak mümkün. Örneğin perde kalorifer peteğinin üzerine gelmemeli aksi taktirde ısınan hava peteğe hapsolur ve ortamı ısıtamaz. Yine buna örnek olarak kalorifer peteğinin önüne koltuk, masa ve bu türevde eşyalar konulmamalı ki doğalgaz faturasından tasarruf edebilelim. Peki devir tasarruf devriyken kalorifer peteklerine kıyafet serip kurutmak doğru mu? Kalorifer peteğine astığınız kıyafetler ıslak olduğu için petekteki sıcaklık ortama yayınlayacak ve direkt olarak kıyafette hapsolacaktır. Evet bu durumda kıyafet kolayca kuruyacak fakat ortama ısı yayılmadığı için kalorifer ayarlarınızı arttırmamız gerekecektir. Bunun önüne geçmek için metal ve kalorifer peteğine takılan portatif askılar üretildi fakat bu da ortama ısının yayılmasını engelleyecektir. Ayrıca bu yapılan kurutma işleminde ıslaklıkla birlikte ısının birleşmesi neticesi ortamda vır nemlilik ve rutubet oluşacaktır.

Bu kurutma işlemi yalnız faturamıza değil sağlığımıza da düşman

  • Her ne kadar kolay bir işlem olsa da aslında bize fazlasıyla zarar veren bir işlem. Sadece doğalgaz faturamıza değil sağlığımıza da düşman. Peki neden? Islak kıyafet sıcaklıkla karşılaşınca ortamda nemli ve rutubetli bir hava oluşacaktır bu nemli hava solunum sistemimiz için bir tehdit unsurudur. Ortamın sıcaklığı azaldığı gibi ortamda bulunan doğal nem dengesi de değişecek ve özellikle üst solunum yolları hastalıklarına davetiye çıkaracaktır. Öte yandan kıyafetin kapalı ortamda kurutulması kıyafetlerinde bakteriyel hale gelmesine sebebiyet verecektir. Şöyle ki mikroorganizmalar en çok nemli ortamı sever ve nemli ortamlarda ürerler.  Kurutma esnasında sıcak ve soğuk karşılaşması neticesi ortaya çıkacak bu nem mikroorganizmalar için bulunmaz bir fırsat. Hele ki  küçük çocuklarınız var ise bağışıklık sistemini fazlasıyla olumsuz etkileyecektir.

Peki ne yapmalı?

 Çamaşırlarımızı en doğal yoldan kurutmak en güzeli. Balkona asıp esen rüzgarda kurutmak hem faturanıza olumsuz yansımaz hem de sağlığımızı bozmaz. Dışarı asmak istemiyorsanız ya da bunun için uygun ortam yoksa kullanmadığımız ya da az kullandığınız odada çamaşır askılığına asarak çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz. Tabi kurutma işleminiz bittikten sonra odayı havalandırmanızda fayda var. Bunların hiçbiri size uygun değilse kurutma makinesi tercih edebilirsiniz.