Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Makyaj Hataları Sizi Daha Yaşlı Gösteriyor-

Makyaj Hataları Sizi Daha Yaşlı Gösteriyor


Makyaj yaparken hepimiz daha güzel ve daha enerjik görünmek amacıyla yaparız, ancak öyle hatalar var ki, eğer onları yaparsanız daha yaşlı gözükme riskiniz var! Biz de bu yazımızda size makyaj yapılırken en sık yapılan 10 hatayı anlattık.
Makyajın amacı, cildimizdeki kusurları kapatmak, olduğumuzdan daha canlı ve zinde bir görünüm kazanmaktır. Makyaj bu konularda bize yardımcı olabilecek unsurların hemen hemen en başında geliyor. Ancak bu amaçları güderek makyaj yaparken, belli başlı bazı hataları yaparsak olduğumuzdan daha yaşlı görünme riskimiz de bulunuyor. İşte en çok yapılan hatalar 


1)Kapatıcı ürünleri gereğinden fazla kullanmak

Kapatıcılar cilt rengini dengelemek, ciltteki kusurları kapatmak, ve gözaltındaki morlukları ve halkaları gizlemek için tercih edilir. Ancak bu kullandığımız kapatıcıları sürüş tarzımız çok önemli. Kapatıcıyı gereğinden fazla kullanmak kırışıklıkları belirgin hale getirir, göz çevresinde fazla uygulanan kapatıcı ise yüz ifademizi değiştirir. Bunu önlemek için ise sıvı, ince kapatıcı ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca, ipucu olarak, cildinizin daha taze ve parlak görünmesini istiyorsanız içerisinde hafif şekilde ışıltı bulunan kapatıcıları da kullanabilirsiniz.


2) Kaşlarınız çok kalın olmamalı

Kaş boyarken yapılan en büyük hatalar kaşınızı doğal renginden daha koyu bir renge boyamak, içini ve çevresini çok fazla doldurmaktır. Yanlış bilinen şeylerden biri, yüz şekline göre kaş modeli olduğudur. Aslında herkesin kaşı zaten yüzüne göredir. Kaşı boyarken yapılması gereken, boşluklar varsa o boşlukları doldurmak, varsa da hataları kapamaktır. Kaş kaleminin rengi de bu hususta çok kritiktir. Kaş renginizin doğal tonundan bir tık açık renk tercih etmek kaşlarınızdaki boşlukları doldurmak ve kusurları yok etmek için yeterlidir. Kaş yapınız çok ince ve dökülmeye meyilliyse, kaş kalemi ve boyaları yerine kaşınıza uygun renkte far kullanarak uygulama yapabilirsiniz. Nedeni ise kaş kalemi ve fırçalarının kaş köklerinin bozulmasına ve kaşlarınızın dökülmesine yol açmasıdır. Bu nedenle kaşlarınıza fazla baskı yapmadan hafif şekilde kaşlarınızın içindeki boşlukları doldurmanız yeterli olacaktır. Makyaj yaparken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kaş boyama uygulamasının acele getirilmemesidir.

/resimler/2018-12/20/1609216814751.jpg

 

 

3) Alt kirpiklerinize maskarayı yeterli düzeyde uygulayın

Maskara, makyajı daha belirgin hale getirmek, yüzünüze daha net ve keskin bir ifade vermek için makyajda olmazsa olmazlarımızın başında geliyor. Alt kirpikleri hafif şekilde belirginleştirmek de gözlerimizin daha belirgin hale gelmesine yardımcı oluyor. Ancak, maskaranın alt kirpiklere olması gerekenden fazla uygulanması gözün alt kısmına çok fazla dikkat çekiyor ve eğer göz çevresinde kırışıklık varsa, en küçük kırışıklığı bile çok daha belirgin hale getiriyor.


4) Koyu renk far kullanıyorsanız tüm göz kapağınıza uygulamayın

Eğer etkili bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, koyu renk farları gözünüzün üstüne elinizle dağıtmanız yeterli olacaktır.


5) Göz altınıza kalem çekmemelisiniz

Koyu renk kalemlerin göz altında da kullanılması gözün daha küçük gözükmesine sebep oluyor. Bu nedenle eğer gözünüzün daha büyük ve daha dikkat çekici gözükmesini istiyorsanız gözünüzün iç kısmına beyaz veya ten rengi göz kalemi uygulamalısınız.


6) Renk düzenleyicisi kullanın

Göz altındaki halkalar yaş ilerledikçe kendini daha fazla belli etmeye başlıyor. Ancak kapatıcıları göz altına direk uygulamak halkaların daha da belirginleşmesine, çizgilerin ise daha da derinleşmesine sebep oluyor. Bu nedenle kapatıcı uygulamasına geçmeden önce renk düzenleyici kullanmanız işinize yarayacaktır. Bu uygulama size daha aydınlık bir görünüm sağlayacak.

/resimler/2018-12/20/1611145102605.jpg
8) Dudak şeklinize bakarak ruj seçimi yapın

Ruj da aynı maskara gibi makyajımızın tamamlayıcıları arasında yer alıyor. Ancak ruju dudak şeklimize göre seçmemiz çok önemli. Örneğin ince bir dudak yapısına sahipseniz koyu renk seçiminden kaçınmanız, mümkün oldukça açık renklere ve sedefli rujları tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü koyu renkler aynı kıyafetlerde daha zayıf gözükmemizi sağladığı gibi, dudakta da zaten ince olan dudağınızın daha da ince gözükmesine sebep olacaktır. Daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorsanız da sizin için bir önerimiz var. Doğal tonda bir dudak kalemi ile dudaklarınıza çerçeve yapın. Ancak bu çerçeveyi yaparken tam dudak sınırlarınızda olmasına kesinlikle özen gösterin. Eğer çok dışarı taşırırsanız bu dudaklarınızın yapay bir görünümü olmasına sebep olacak.


9) Dudak kalemi dudak sınırlarınızı aşmasın

Dudak kalemi eğer iyi sürülmüşse makyajda çok önemlidir. Ancak dudak kalemini uygularken dudak sınırlarınızı çok taşırırsanız bu yapay bir görünüm oluşmasına sebep olur. Bundan dolayı, dudak sınırlarınızı geçtiğinizde daha dolgun dudaklara sahip olacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunu yapmak yerine daha ince tonlarda rujlar tercih edebilirsiniz. Özellikle koyu renkteki ve mat rujlardan kaçınmalısınız.

 

10) Pudrayı ince bir tabaka şeklinde uygulayın

Cildinizdeki parlamaları önlemek, kusurları kapatmak ve makyajınızı sabitlemek için pudra kullanmak işinize yarayacaktır ancak pudra kullanımını abartmamanız gerekiyor. Eğer pudranın dozunu kaçırırsanız cildinizdeki kırışıklıklarınız daha belirgin hale gelir, yüzünüz kurur ve cildinizde yapay bir tabaka görünümü oluşur. Bu nedenle pudrayı sadece yağlanma olan bölgenize uygulamanız yeterli olacaktır. Bu kısımlar da T bölgesi, çene ve yanaklarınızdır. Özellikle göz çevrenize pudra uygulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız.