Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Özgeçmişindeki hobilerin ne kadar stratejik? -

Özgeçmişindeki hobilerin ne kadar stratejik?


Yazar: Özden Yılmaz

Özgeçmişlerde yer alan ?´Hobi/İlgi Alanları´´ bölümü, artık bir çok şirketin daha da fazla önem verdiği bölümlerden biri. Çünkü bu kısım iş başvurusunda bulunan adayın, işe ve şirkete uygunluğu hakkında işverenlerin bir fikir edinmesine olanak sağlıyor.

Eğer özgeçmişinde bulunan bu bölüm yardımıyla işe olan uygunluğunu işverene göstermek istiyorsan, bu yazıyı okumadan geçmemeni tavsiye ederiz!
Bir özgeçmişte ?´Hobi/İlgi Alanları´´ bölümünü uygun şekilde doldurmak, düşündüğünüzden daha fazla önemli çünkü işverenler bu kısım yardımıyla adayın şirket kültürüne olan uygunluğundan, adayı hangi alanlarda değerlendirebileceğine kadar pek çok konuda fikir edinebiliyor. Bu yüzden, adayların bu kısma yazacağı şeyler sıradanlıktan uzak ve başvuruda bulunduğu şirkete uygun olmalı.

 /resimler/2019-2/5/1016005404903.jpg

 

Hobilerin yardımıyla işe olan uygunluğunu nasıl gösterirsin?

Kişisel özelliklerin ve yeteneklerin seni, aynı ilana başvurduğun binlerce adaydan farklı kılar. Öncelikle seni farklı yapan özelliklerini ve yeteneklerinin neler olduğunu bilmelisin. Sonrasında, başvurduğun işe uygun olarak özelliklerinden söz etmelisin. Özgeçmiş stratejisti Natalie Severt, bu kısımları doldururken ?´stratejik´´ düşünülmesini öneriyor. Yani ekleyeceğin hobilerin, başvurduğun pozisyonda oluşturacağı etkileri ve işveren için önemli olup olmayacaklarını dikkate almalısın.

?´Nasıl bir strateji izlemeliyim?´´ diyorsan, bazı püf noktaları önerebiliriz:

Öncelikle işverenlerin çoğunun sabırlı kişilerle çalışmak istediğini söyleyelim. Bu sebeple, sabrın lazım olduğu konularda akılcı çözümler üreterek işleri halledebileceğini, özgeçmişine ekleyeceğin hobilerle karşı tarafa hissettirebilirsin.

 

 

 

/resimler/2019-2/5/1016407905621.jpg

 

 

 

Başvurduğun pozisyon disiplinli olmayı ve ekip ruhu taşımayı gerektiriyorsa, hobi/ilgi alanları kısmında ilgilendiğin sporlardan söz ederek kişiliğin hakkında ipuçları verebilirsin.

Başvuru yaptığın alanla ilgili pek fazla deneyimin bulunmuyorsa, işe uygun olduğunu göstermek için özgeçmişindeki ilgi alanlarını bu doğrultuda düzenleyebilirsin. Aman dikkat! İlgi alanlarını yazarken klişeye düşmemeye özen göster. Unutma ki, işverenler benzer ve sıradan bilgileri okumakla uğraşmayabiliyor.

Hobilerinden söz ederken kestirip atmaya çalışmamalısın. Örneğin ?´kitap okumak´´ yazıp geçmek yerine ?´biyografi kitapları okumak´´ yazarak detay verebilirsin. Böyle küçük detaylar yoluyla hem İnsan Kaynakları uzmanları senin hakkında daha fazla bilgi edinir, hem de özenli biri olduğun kanısına varırlar.

Marjinal bir çizgi çekmekten kaçınmaya çalış. Unutma ki detaylar daima daha akılda kalıcıdır ve bu yüzden gönüllü olarak yapılan faaliyetlerden söz etmek, ekstrem örnekler vermekten daha iyi olur.

 

Stratejik ol ama gerçeklerden de uzaklaşma; mülakatta sorulardan biri buradan gelebilir. Bu sebeple bilinçli bir stratejist olmak için çaba göster.

Hobiler kısmını, özgeçmişin sonunda bulunan son söz gibi düşünebilirsin. Bu yüzden, karşı tarafın dikkatini çekmek istiyorsan son sözünü iyi bir şekilde ifade etmelisin. Çoğu adayın önemsemeyerek özgeçmişinde yer vermediği ya da özen göstermediği bu kısım için özenli davranıp, iş başvurusu yaptığın pozisyona uygun şekilde düzenlemeler, uyarlamalar yapmalısın. Bunları yaparsan farkını ortaya koymuş olursun ve işe alım uzmanlarının favori adaylarından biri olma şansını yakalarsın.a