Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?-

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Özellikle çalışan kadınlar için ayakkabı seçimi oldukça kritik çünkü bütün gün ayaklar yoruluyor. Biz de sizler için sağlıklı ayakkabı nasıl seçilir hakkında ipuçları hazırladık.

 


Her şeyden önemlisi sağlık

Bir ayakkabıyı çok beğendiğimizde genellikle sağlık üzerindeki etkisini düşünmeyiz ve sadece estetik durup durmamasıyla ilgileniriz. Ancak ayağa uygun olmayan ayakkabıların ayakta ciddi sorunlara yol açabileceğinin bilinmesi gerekiyor. Tahtadan veya kalın malzemeden yapılmış, esnek olmayan ve tabanı çok ince olan ayakkabılar ayak ve bağ eklemlerine zarar veriyor çünkü ayağa çok yük binmesine sebep oluyor ve ayakta ağrı oluşturuyor.
Sağlıklı ayakkabı seçimi için kaçınmanız gereken bir diğer ayakkabı türü ise sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar. Sivri burunlu ayakkabılar parmakta şekil bozukluğuna yol açabildiği gibi dar ve yüksek topuklu ayakkabılar ise ayak burkulmalarına sebep olabiliyor. Bu nedenle sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı almak yerine daha geniş yapılı ve daha kısa topuklu ayakkabılar sizin için daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

 


Yüksek topuk sağlıklı bir seçim mi?

/resimler/2018-11/24/1128498682744.jpg

 

 

 

 

Topuğu 8 cm´den fazla olan ayakkabıları uzun süre kullandığınızda kalçanızda, belinizde, dizinizde, ayak bileğinizin ve ayağınızın ön kısmında anormal yüklenmelere sebebiyet verirsiniz. Aynı zamanda çok yüksek topuklu ayakkabılar ?´postur´´ adı verdiğimiz duruşun da bozulmasına sebep olmaktadır. Bel, kalça, diz, bacak kasları ve ayak bileğinde postur bozukluğundan kaynaklanan anormal kuvvet yoğunlaşması ise ayrıca birçok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Ayakkabı ayak sağlığına uygun değilse kokuya yol açabilir

Sağlığa uygun üretilmeyen ayakkabılar ayak kokusuna ve terlemesine yol açmasının yanı sıra, ayak, topuk, bel ve bilek ağrısı, çabuk yorulma gibi çeşitli işlevsel bozukluklara sebep olmasıyla da karşımıza çıkabilir. Bu tür sağlığa uygun olmayan ayakkabılar bu saydığımız olumsuz etkilerinin yanında ayrıca basma bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalıkları ve ayakta şekil bozukluğu gibi daha birçok olumsuzluğu beraberinde getirebilir.

 


Çalışan kadınların ayakkabı alırken dikkat etmesi gerekenler:

-Ayakkabının iç kısmının çok kaygan ve sert olmaması gerekiyor, ayağınızın doğal yapısına yani ayak kavislerinize destek verecek yapıda olmalıdır.
-Alacağınız ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği ayakkabının içinde parmaklarınızın biçimini bozmayacak kadar alçak ve esnek olmalıdır.
-Ayakkabı alırken, ayakkabının zamanla açılacağını düşünmek sağlıklı bir davranış değildir, tam olarak ayağa uyan ve rahat hissettiren ayakkabılar satın alınmalıdır.
-Naylon veya türevi ayakkabılardan mutlaka kaçınmalısınız ve ayak yaralanmalarını en aza indiren köseleyi tercih etmelisiniz.
-Sağlıklı bir ayakkabı seçimi için en uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında en az yarım santim boşluk kalmalıdır.
-Alışverişe mutlaka akşam saatlerinde çıkmalısınız, hatta işten çıktıktan sonra gidebilirsiniz. Çünkü günün temposu ve yoğunluğunuz ayaklarda şişmeye yol açar ve iş çıkışı akşam saatlerinde alınan ayakkabılar kişinin gündüzleri kendini ayakkabıyla daha rahat hissetmesini sağlar.