Uyku Probleminin en yaygın 5 hatası

Carousel Fashıon Show Göz Kamaştırdı

Günlük Hayatta Enerjiden Nasıl Tasarruf Edilir

Kadınların Rolünü Güçlendiriyoruz

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar

Saç Bakımında Kilin Önemi

Gülben Ergen Bursalı Hayranlarıyla Buluştu

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Sağlıklı bir cilt için vazgeçilmez 5 Gıda

Cildinizin sağlığını ve pürüzsüzlüğünü koruyabilmek için bu besin kaynaklarını mutlaka tüketin

Sağlımızı korumanın en iyi yolu doğru beslenmeden geçiyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenmek metabolizmamıza verdiği zararın yanı sıra kilo kaybına, kalbimize ve karaciğerimize ciddi oranda zarar verebilir.  Yediklerimiz tüm organlarımızı etkilediği gibi cildimizin sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir.

Cildimizi sağlıklı tutmanın yolları

1. Yağlı balık

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar zengin omega-3 kaynaklarıdır. Omega 3 eksikliğini bu besinlerden giderebiliriz.  Omega-3 yağ asidi cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için gereklidir. Omega-3 yağ asidinin eksikliği ciltte kurumaya yol açmaktadır. Aynı zamanda bu yağlar kızarıklığa ve akneye neden olan iltihabı azaltır.  Balık yağının bir diğer faydası ise sedef hastalığı gibi cildi olumsuz yönde etkileyen kötü durumlara karşı savaşçı bir etkiye sahip olmasıdır. Yağlı balıklar E vitamini kaynağı olup antioksidan kaynağıdır.  İltihaplanmanın neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olmak için yeterli E vitamini almak çok önemlidir. Cildin almış olduğu hasarı ve iltihaplanmaları önlemek için e vitamini vazgeçilmez bir vitamindir.

2. Avokado

Avakado sağlıklı yağlar arasında değeri en yüksek olan besinlerdendir. Avokado sağlıklı ciltler için önemli olan E ve C vitaminlerini içerir. Avokado Ayrıca cildinizi güneş hasarından koruyabilecek bileşikler de içerirler.  Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için bu yağlardan yeterince almak önemlidir. Avokado, cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır

C Vitamini

C vitamini de sağlıklı bir cilt için gereklidir. Cildinizin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlayan ana yapısal protein olan kolajen oluşturmak için cildinizin buna ihtiyacı vardır. C vitamini aynı zamanda cildinizi güneşin ve çevrenin neden olduğu ve yaşlanma belirtilerine yol açabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan bir antioksidandır.

3. Ceviz

Ceviz, sağlıklı bir cilt için mükemmel bir besin kaynağı özelliğe sahiptir. Ceviz iyi bir temel yağ, çinko, E vitamini, selenyum ve protein kaynağıdır - bunların tümü cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Ceviz yağı vücudumuzun kendi kendine üretemediği yağlar olan esansiyel yağ asitleri için iyi bir kaynaktırlar.  Cevizde bulunan omega-3 yağları cildiniz de dâhil olmak üzere vücudunuzdaki iltihabı azaltır. Ceviz cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri içerir. 28 gram ceviz çinko günlük ihtiyacının %8'ini içerir. Çinko, cildinizin bir bariyer olarak düzgün çalışması için gereklidir. Ayrıca yara iyileşmesi ve hem bakteri hem de iltihapla mücadele için gereklidir.

4 Brokoli

Brokoli birçok insanın tadı dolaysıyla tercih etmediği besinlerden birisidir. Brokolinin sağlığımız için çok önemli bir besin kaynağıdır. Çinko, A vitamini ve C vitamini de dâhil olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur. Ayrıca beta karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein, cildinizin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif hasardan cildinizi korumaya yardımcı olur. Brokoli, cilt sağlığı için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve karotenoid kaynağıdır. Ayrıca cilt kanserini önlemeye ve cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olabilecek sülforafan içerir.

5 Yeşil çay

Yeşil çay günümüzde sağlık açısından en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Yeşil çay Diğer birçok antioksidan içeren gıda gibi, yeşil çay da cildinizi güneş hasarına karşı korumaya yardımcı olabilir. Yeşil çay ayrıca ciltlerinin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini iyileştirmiştir. Yeşil çayda bulunan kateşinler, cildinizi güneş hasarına karşı koruyabilen ve kızarıklığı azaltabilen, aynı zamanda hidrasyonunu, kalınlığını ve elastikiyetini artıran güçlü antioksidanlardır.