Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Sektörlere Göre Giyim Tarzı Nasıl Olmalı: İş Hayatı Moda Rehberi-

Sektörlere Göre Giyim Tarzı Nasıl Olmalı: İş Hayatı Moda Rehberi

 

Günümüz dünyasında her meslekte giyilmesi gereken kıyafetler değişiklik göstermektedir. Örneğin bir öğretmen, öğrenci, marangoz ya da bir doktorun aynı kıyafetler ile çalışması beklenmemektedir. Çalışırken seçilen kıyafetler herkesin mesleğine uygun ve rahat olmalıdır.

Eğitmen ve yazar Suna Okur, çalışma hayatında başarıya ulaşmanın önemli noktalarından birinin de mesleğe uygun kıyafet seçimi olduğunu belirtmektedir. Eğitim danışmanı sevgili Okur; ?´Suna Okur ile Zarafet, Go?rgu? ve Protokol´´ adı ile çıkardığı kitapta, herkesin çalışma ortamına ve kültürüne uygun olarak kıyafet seçmesi gerektiğini söylüyor.

/resimler/2018-11/14/1251002288103.jpg

 

 

 

FİNANSÇILAR VE MUHASEBECİLER NE GİYMELİ?

Genellikle iş dünyasında kadınlar ve erkekler belirli kıyafet çeşitlerini özellikle tercih etmektedir. Formalden informale kadar birçok farklı giyim tarzı çeşidinin bulunduğu kıyafet yelpazesinde; finans, muhasebe, hukuk ve diğer üst düzey yöneticiler klasik giyim tarzını tercih etmektedir. Örneğin bu iş sektöründe çalışmakta olan kadınlar genel olarak kalem etek, ceket, kumaş pantolon, klasik topuklu ayakkabılar ya da açık renk gömlekler tercih edebilir. Aksesuar için sade takılar ve sade kemerler tercih edilebilir. Bunların yanı sıra takım elbiseler ve çizgili bluzlar da bu meslek için uyumlu olacaktır. Saçlar toplu ya da serbest bırakılabilir fakat temizliğe önem verilmelidir.
Diğer bir yandan bu sektörde çalışmakta olan erkekler de genellikle siyah ve lacivert başta olmak üzere koyu renkli takım elbiseler, açık mavi ya da beyaz uzun kollu gömlekler, koyu renk çoraplar ve yine koyu renk klasik ayakkabılar tercih etmelidir. Aksesuar olarak ise desenli kravat, kol saati ve kol düğmesi tercih edilebilir. Saçların bakımlı olmasına da dikkat edilmelidir.


PAZARLAMACILAR AÇIK RENK GİYMEMELİ

Genellikle ikinci seviye olarak adlandırılmakta olan bu giyim seviyesinde satış temsilcileri ve pazarlamacılar kıyafet seçimi yaparken klasik giyim tarzına yakın olan kıyafetler tercih etmelidir. Müşteri ile sürekli olarak iletişim halinde olan bu meslek grupları da çalışma saatlerinde açık renk gömlekler, koyu renk pantolonlar ve klasik ayakkabılar tercih etmelidir. Bu sektörlerde çalışan hem erkekler hem de kadınlar kıyafetlerinin temiz ve abartısız olmasına özen göstermelidir. Kıyafetlerde kesinlikle uçuk, dikkat çekici ya da abartılı renkler seçilmemelidir.


EĞİTİM VE SAĞLIKÇILAR TAKIM GİYMESE DE ŞIK OLMALILAR

Hizmet sektörü olarak bilinmekte olan eğitim ve sağlık sektörlerinde de kıyafet seçimi son derece büyük bir önem taşımaktadır. Sağlık sektöründe ve eğitim sektöründe çalışanlar rahatlık açısından takım elbise gibi resmi kıyafetler kullanamıyor olsa da her zaman düzenli, temiz ve şık giyinmelidir. Genellikle doktorlar, öğretmenler, avukatlar ya da psikologlar bu tarz giyim için uygundur.

Hizmet sektöründe çalışmakta olan kadınlar genellikle koyu renklerde kıyafetler tercih etmelidir. Örneğin şık bir elbise, ceket, desenli bluz ya da modaya uyumlu bir kumaş pantolon seçilebilir.
Bunun yanı sıra hizmet sektöründe çalışmakta olan erkekler ise rahat gömlekler, ceketler ya da kumaş pantolonlar giymeyi tercih edebilirler. Hizmet sektöründe çalışan erkekler temizliğe, şıklığa ve rahatlığa çok önem vermelidir. Tercih edilen kıyafetlerde renk seçimi de oldukça önemlidir. Çok fazla dikkat çekmeyen koyu renk kıyafetler bu sektör için oldukça uyumlu olacaktır.


SERBEST GİYİM SEKTÖRLERİ

Üçüncü seviye olarak da bilinmekte olan diğer bir çalışma sektörü ise serbest giyim sektörleridir. Bu sektöre örnek verecek olursak; inşaat işçileri, esnaflar, şoförler, terziler ve tezgahtarlar olabilir. Serbest sektörlerde çalışan kadınlar gömlek, bluz ya da tişörtler ile etekleri kombin yaparak kullanabilir. Ayrıca bunların yanı sıra klasik pantolonlar da tercih edilebilir fakat kısa etekler ve elbiseler bu sektör için kullanılmaması gereken parçalardandır. Serbest sektörlerde çalışan erkekler ise yine klasik rahat gömlekler, tişörtler, kot pantolonlar ve spor kıyafetler tercih edebilmektedir.


MİMARLAR VE TAKIM ELBİSE

Diğer bir giyim seviyesi ise yaratıcı sektöre ait olan dördüncü seviyedir. Bu seviyeye dahil olan meslek grupları başlıca; mimarlık, sanatçılar, tasarımcılık, ressamlık ve yazarlıktır. Bu meslek gruplarına dahil olan kişiler kesinlikle klasik tarzda giyinmemelidir. Özellikle mimarlar klasik kesim takım elbiseler ile iş görüşmesi ve toplantı gibi özel yerlere gitmemelidir. Bunun sebebi ise bu kıyafetleri seçen kişilerin yaratıcı olmadığını göstermesidir. Bu sektörde çalışan kişiler genellikle canlı renklerde modern kesimli kıyafetleri tercih etmelidir. Buna ek olarak hem kadınlar hem de erkekler dikkat çekici aksesuarlar da kullanmaya özen göstermelidir.


İŞ HAYATINDA ETKİ BIRAKAN TARZ NASIL OLMALIDIR?

 

 

/resimler/2018-11/14/1251397913919.jpg

 

 

 

 

 

 

Çalışma hayatını yakından etkileyen faktörlerden bir tanesi de kesinlikle kıyafetlerdir. İş hayatında rahat, şık ve temiz bir görünüme sahip olmak son derece büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle genç kesim için bu kıyafet sorunu iş seçimini bile etkilemektedir. Uzun saatler geçirilen iş yerlerinde rahatlık oldukça önemli olduğu için çalışırken her zaman rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
İş hayatında etkili bir tarza sahip olmak için çalışanlar daima modaya uygun ve rahat kıyafetler tercih etmelidir. Seçilen kıyafetler çalışanları profesyonel olarak gösterirken aynı zamanda da etkileyici bir görünüm de sağlar. Temiz, şık ve etkileyici kıyafetler tercih etmek hem çalışma alanınızdaki diğer kişileri etkilerken hem de kendinize güvenip özgüven kazanmanıza yardımcı olur.


ÇALIŞAN KADININ GARDROBUNDAKİ OLMAZSA OLMAZLAR

Günümüzde çalışan neredeyse tüm kadınların gardırobunda bulunmakta olan bazı önemli parçalar vardır. Bu parçalar arasında yer alan siyah, lacivert, gri, kahverengi ve krem rengi kıyafetler her zaman kurtarıcı ve etkileyici olan kıyafetlerdir. Özellikle koyu tonlarda olan pantolonlar ve etekler kadınların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Toplantılarda ve iş görüşmelerinde sık sık kullanılan bu parçaların modası asla geçmemektedir. Ayrıca bunların yanı sıra terletmeyen, ince ve pamuklu gömlekler de kadınlar tarafından özellikle tercih edilmektedir. Siyah ya da lacivert takım elbiseler de kadınların dolaplarında vazgeçemedikleri parçalar arasında yer almaktadır.  

Aksesuarlar: Kadınların en fazla kullanmayı sevdiği parçalar kesinlikle aksesuarlardır. Aksesuarlar kadınların kombinlerini tamamlamakta son derece önemli bir role sahiptir. Özellikle fularlar, kemerler, kolyeler ve küpeler kadınlar tarafından sık sık tercih edilmektedir. Seçilen kıyafete uygun olarak tercih edilecek abartılı olmayan kolyeler, küpeler ve yüzükler çalışan kadınların şıklıklarına şıklık katacaktır.
Ayakkabılar: Topuklu, topuksuz, platform, babet, sandalet, bağcıklı, spor, terlik ve daha birçok farklı modeli bulunan ayakkabılar da kadınlar için büyük bir öneme sahiptir. Her kadının dolabında yer alan topuklu koyu renk ayakkabılar genellikle her kıyafet ile uyum sağladığından sık sık tercih edilmektedir. Yaz aylarında genellikle kadınlar iş yerlerinde rahatlık açısından babet ya da düz tabanlı ayakkabılar tercih etmelidir. Yine yaz aylarında yapılacak olan iş görüşmeleri ve yemeklerde ise platformlu ya da uzun topuklu ayakkabılar tercih edilebilmektedir. Kış aylarında ise kadınlar işyerlerinde topuklu botlar ya da uzun çizmeler tercih edebilmektedir. Hem rahatlık hem de şıklık açısından adeta vazgeçilmez olan uzun çizmeler çalışan kadınların dolaplarında sık sık yer almaktadır.

Makyaj: Özellikle iş hayatında büyük bir öneme sahip olan makyaj, çoğu zaman kıyafetleri tamamlayan en önemli detaylardan biri haline gelmektedir. Bakımlı, hoş ve güzel bir görünüme sahip olmak için çalışan kadınlar genellikle makyaja çok önem vermektedir. Seçilen kıyafetlerin renklerine uygun olarak yapılacak makyajlar son derece etkileyici bir görünümün ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İş yerinde çalışan kadınlar günlük olarak çok fazla abartılı makyaj yapmamalıdır. Sade ve doğal makyaj bu zamanlar için yapılacak en doğru seçim olacaktır. Günlük makyajda kadınlar genellikle kahverengi tonlarını kullanmalıdır. Bunların yanı sıra iş yemekleri, özel toplantılar ve iş buluşmaları için daha özenli makyaj yapılmalıdır. Koyu renkli tonlarda yapılacak olan makyajlar akşam saatlerinde yapılacak olan görüşmeler ve yemekler için son derece uyumlu olacaktır. Bu özel günler için profesyonel makyaj uzmanlarından da yardım alınabilir.

Saçlar: İş hayatında kadınların saçlarının her zaman bakımlı ve temiz olması gerekmektedir. Saçlar; seçilen kıyafetlere uygun olarak topuz, at kuyruğu, örgü ya da serbest olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra özel iş görüşmelerinde, iş yemeklerinde ya da toplantılarda kadınlar saçlarına daha farklı ve özel modeller uygulayabilirler.
İş yemekleri: İş yemeklerinde kadınlar genellikle şık ve etkileyici elbiseler ya da etek giymeyi tercih etmelidir. Fakat bu durumda elbisenin ya da eteğin boyunun çok kısa olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ara boy etekler iş yemekleri için son derece uygun olacaktır. Bunun yanı sıra seçilen elbisede fazla bir dekolte olmaması da son derece büyük bir önem taşımaktadır. Seçilen elbisedeki dekolte oranına önem verilmelidir.


ERKEK GİYİMDE TAKIM ELBİSE GÜCÜ TEMSİL EDER

/resimler/2018-11/14/1253311666043.jpg

 

 

 

Çalışma hayatına sahip olan her erkeğin dolabında hiç şüphe duymaksızın siyah ya da lacivert takım elbiseler yer almaktadır. Takım elbiseler erkekler için gücü temsil eder.
Gömlek: Çalışan erkekler gömleklerinde genellikle beyaz, açık mavi ya da lacivert renkleri tercih etmektedir. Toplantılarda ve iş görüşmelerinde en sık tercih edilen gömlekler ise beyaz gömleklerdir. Son derece şık ve bir o kadar da etkileyici bir görünüme sahip olan bu gömlekler takım elbise ile buluştuğunda kusursuz bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

Kravat: Son yıllarda sık sık tercih edilen ipek kravatlar oldukça şık bir görünüm sağlamaktadır. Bunun yanı sıra desenli kravatlar da iş hayatında erkeklerin sık sık kullandığı kravat çeşitleri arasında yer almaktadır.
Aksesuar: İş hayatında erkeklerin en sık kullandığı aksesuarlar yelekler ve süveterlerdir. Bunun yanı sıra kol düğmesi, kemer, saat ve çantalar da çalışan erkekler tarafından sık sık kullanılmaktadır.
Ayakkabı: İş dünyasında klasik koyu renkli ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı seçimi yapılırken fazla sivri burun olmamasına özen gösterilmelidir.

Çorap: Erkekler genellikle koyu renk takım elbiselerinin altına koyu renk çorap, açık renk takımlarının altına da yine açık renkli çoraplar tercih etmelidir.
İş yemekleri: Erkekleri en şık gösteren parçalardan bir tanesi kesinlikle siyah takım elbiselerdir. Siyah takım elbisenin içine giyilecek olan düz beyaz gömlek de iş yemekleri için adeta vazgeçilmez bir parçadır. Ceketin cebine konulacak olan mendil de hoş bir ayrıntı olacaktır. İş yemeklerinde kesinlikle kravat kullanılmalıdır.


I?S? YERİNDE I?MAJ BOZAN GİYSİLER NELERDİR?

Aşırı dekolteli kıyafetler
Aşırı kısa etek ve elbiseler
Süslü, abartılı, askılı, desenli ve pullu tişörtler
Kapriler, şortlar ve taytlar
Kısa kollu gömleklere takılmakta olan kravatlar
Çok desenli ve renkli ve dikkat çekici kravatlar
Açık uçlu ayakkabılar
Çok renkli ve abartılı spor ayakkabılar
Aşırı abartılı, aşırı renkli ve çok fazla dikkat çeken takılar