Regl döneminde tüketilmesi gereken besinler 

İşinize uygun doğru saç rengi nasıl seçilir?

Bavul hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADIN CEO’LARI BULUŞMASI

Ev Hanımlarına Kendi İşlerini Kendileri Kurabilmeleri İçin Faizsiz Kredi Yardımı

Kırışıklıklardan kurtulmak için doğal yöntemler

Pop Dünyasının Yeni Nesil Dev İsimleri Bir Arada

Sermayesiz İş Fikirleri Nelerdir?Yeni Yılla Birlikte Girişimcilikte Yeni Dönem Başlıyor-

Yeni Yılla Birlikte Girişimcilikte Yeni Dönem Başlıyor


KOSGEB´in başkanı olan Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, 1 Ocak 2019 tarihinde uygulamaya geçecek olan Yeni Girişimcilik Desteği ile teknolojik alanlarda faaliyet gösterecek girişimlere desteğin artacağını söyledi.
KOSGEB Başkanı Uzkurt, 2010 yılından beri uygulanan destek programlarından olan Girişimcilik Destek Programı´nın, KOSGEB´in yeni vizyonu doğrultusunda ve girişimcilerden gelen taleplerin dikkate alınmış haliyle KOSGEB İcra Komitesi tarafından alınan karar çerçevesinde 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programı´nın alacağını belirtti.
Girişimciliği Geliştirme Destek programı içerisinde uygulanacak olan Yeni Girişimci Programı ile imalatçı ve teknoloji tabanlı girişimciliğe daha fazla miktarda destek yapılacağını belirten Uzkurt, bu şekilde ülke ekonomisinin ihtiyaçlarına da daha verimli şekilde katkıda bulunulacağının, bürokrasinin azaltılması anlamında da girişimci adaylarına daha kolay, hızlı ve sade çözümleri sunulacağını belirtti.
Daha önceleri 50.000 TL hibe ve 100.000 TL geri ödemeli olarak uygulanan üst destek limitlerinin yeni program sayesinde artırıldığını, imalatçı ve yenilikçi iş yapacak olan girişimcilerin 360.000 TL´ye kadar destek alabileceğini, diğer geleneksel sektörlerde faaliyet gösterecek girişimcilerin ise sağlayacağı ve sağladığı istihdam performansına göre 60.000 TL´ye kadar destek alabileceklerini açıkladı. Uzkurt

 

konuşmasına şu şekilde devam etti 


?Programın destek oranı arttırılarak %75 olarak belirlendi. Kadın, genç, gazi, engelli ve şehit yakınlarımız için pozitif ayrım gözetilmeye devam edilecek.
Geleneksel girişimcilere verilecek olan destekler istihdam performansına göre verilecek olup, bu vesileyle hem azaltılmış bürokratik süreç odaklı destek alma imkânı sağlanacak hem de istihdam yaratılmasına katkı sağlanmış olacak. Bununla birlikte, tüm başvuru ve ödeme süreçleri e-devlet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamındaki Yeni Girişimci Programı´na başvurular 01.01.2019 itibariyle alınmaya başlayacak olup, Girişimcilik Destek Programı kapsamındaki Yeni Girişimci Desteği´ne ise 31.12.2018 tarihi saat 23:59´dan sonra yeni başvuru alınmayacaktır. Yeni Girişimci Desteği kapsamında başvuru yapmış ve destek almaya hak kazanılmış işletmelerimize ilişkin süreçler devam edecek.?

 


GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMI

Geleneksel Girişimci Programı

Geleneksel Girişimci Programı kapsamında başvuru tarihinden itibaren son bir yıl içerisinde kurulmuş olan işletmelere destek sağlanacak.
Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi durumunda kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 5.000 TL belirlendi, sermaye şirketi durumunda kurulmuş olan işletmeler için ise hibe 10.000 TL olarak belirlendi.
Geleneksel Girişimci Programı Performans Desteği kapsamında işletmelerin çalıştırdıkları çalışan için Sosyal Güvenlik Kurumu´na (SGK) ödedikleri prim gün sayıları için belirlenen asgari rakamlarına ulaşmaları durumunda hibe şeklinde destek verilecek.

Desteğin ilk yıllarında toplamda 180-539 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 540-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10.000 TL, 1080 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20.000 TL destek ödemesi yapılması kararlaştırılmış durumda.

Desteğin ikinci yılında ise toplamda 360-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 1080-1439 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10.000 TL, 1440 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20.000 TL şeklinde destek ödemesi yapılması kararlaştırıldı.

Asgari prim günü sayısına ulaşan işletmenin girişimcisinin ; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci dereceden şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen bu tutarlara fazladan 5.000 TL eklenecek.

 


İleri Girişimci Programı

İleri Girişimci Programı kapsamında başvuru tarihinden itibaren son bir yıl içinde kurulmuş olan ?´İleri Girişimci Programı Kapsamındaki Faaliyet Konuları Tablosu´´nda yer alan konularda faaliyet göstermekte olan işletmelere destek verilecek.
Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi durumunda kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 5.000 TL belirlenirken, sermaye şirketi durumunda kurulmuş olan işletmeler için belirlenen hibe 10.000 TL oldu.

İleri Girişimci Programı Performans Desteği içerisinde işletmelerin çalıştırdıkları çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu´na (SGK) ödedikleri prim gün sayıları için belirlenen asgari rakamlarına ulaşmaları durumunda hibe şeklinde destek sağlanması kararlaştırıldı.
Desteğin ilk yıllarında toplamda 180-539 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 540-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10.000 TL, 1080 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere ise hibe olarak 20.000 TL destek ödemesi yapılması sağlanacak.
Desteğin ikinci yılında ise toplam 360-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 1080-1439 prim günü sağlayan işletmelere 10.000 TL hibe, 1440 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere ise hibe olarak 20.000 TL destek ödemesi yapılmış olacak.

Asgari prim gün sayısına ulaşan işletmenin girişimcisinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci dereceden şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara fazladan 5.000 TL eklenecek.

Bunlara ek olarak, İleri Girişimci Programı´nda bulunan %75 destek oranı ile Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği sağlanmış olacak. Bu bağlamda işletmelere karşılıksız şekilde 100.000 TL´ye varan hibe verilecek. Ancak, işletmenin orta yüksek teknoloji seviyesinde çalışıyor olması durumunda karşılıksız olarak sağlanacak desteğin üst limiti 200.000 TL, yüksek teknoloji seviyesinde çalışıyorsa karşılıksız ödemenin üst limitinin 300.000 TL olması belirlendi.

Bunların yanı sıra, destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın ; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´nın 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete´de yayımlanmış olan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği´ne uygun şekilde alınmış ve fatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, verilecek olan destek oranına %15 fazladan ilave edilerek destek oranı %90´a çıkarılacak.

Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında çalışan işletmelerin mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu ihtiyaçlarına bakarak %75 oranında 10.000 TL´ye kadar destek sağlanacak.